Ko je Ibrahim Kalin, koga je Erdogan postavio na čelo Nacionalne obaveštajne službe? 1Foto: EPA-EFE/SEDAT SUNA

Nekadašnji portparol Redžepa Tajipa Erdogana, Ibrahim Kalin, postavljen je na čelo Nacionalne obaveštajne službe (MIT).

Lično ga je imenovao reizabrani predsednik Turske.

Prema pisanju portala Klix, Kalin je, osim portparola, bio i Ergodanov savetnik za spoljnu politiku, od 2014. godine.

Diplomirao je na Odseku za istoriju istanbulskog univerziteta i magistrirao je na Međunarodnom islamskom univerzitetu u Maleziji.

Doktorirao je na Univerzitetu Džordž Vašington na islamskim studijama i bio je jedan od osnivača Fondacije za politička, ekonomska i društvena istraživanja, istraživačkog centra u Ankari, piše Rojters.

Prema pisanju portala alarabiya.net, Kalin, kao portparol turskog predsednika, igrao je vitalnu ulogu u upravljanju spoljnom politikom zemlje, posebno u kriznim situacijama poput sirijskog sukoba.

Suočena sa eskalacijom tenzija u svojoj susednoj zemlji, Turska je morala pažljivo da izbalansira svoj humanitarni stav sa svojim bezbednosnim interesima.

Kalin je bio centralna osoba u ovom procesu, koordinirajući sa velikim silama kao što su Rusija, SAD i Iran kako bi uspostavili sporazume o prekidu vatre i pokrenuli mirovne pregovore.

Njegov napor da održi sporazum o prekidu vatre u Idlibu sa Rusijom 2020. godine, na primer, pokazao je njegovu aktivnu ulogu u oblikovanju i sprovođenju turske diplomatske strategije u regionu.

Pored regionalnih sporova, Kalin je takođe uticao na odnose Turske sa Evropskom unijom (EU), što je ključni aspekt njene spoljne politike.

Uprkos brojnim izazovima, uključujući neslaganja oko ljudskih prava i pitanja imigracije, Kalin je bio na čelu dijaloga sa EU.

Jedan od njegovih značajnih doprinosa bio je tokom izbegličke krize 2015-2016, kada je pomogao u pregovorima o sporazumu između Turske i EU o izbeglicama koji je imao za cilj kontrolu priliva migranata u Evropu.

Njegova proaktivna uloga u ovim pregovorima i njegovo zalaganje za članstvo Turske u EU značajno su oblikovali spoljnopolitički pristup Turske njenom evropskom angažmanu.

Portal Klix navodi da je Kalin igrao aktivnu ulogu kada je reč o ratu u Ukrajini.

Okupljao je strane, olakšavši crnomorski dogovor o žitu i razmenu zarobljenika.

Dalje, predsedavao je sastancima Stalnog zajedničkog mehanizma koji su održani između Turske, Švedske i Finske povodom pristupanja nordijskih zemalja u NATO.

Takođe, navodi ovaj portal, Kalin je bio deo tuskog komiteta koji je učestvovao u diplomatskim pregovorima o prekidu vatre i političkim rešenjima u sirijskom i libijskom sukobu.

Aktivno je učestvovao u normalizaciji odnosa Turske sa Saudijskom Arabijom, Izraelom, UAE, Armenijom, Sirijom i Egiptom.

Dao je, prema pisanju medija, doprinos jačanju odnosa sa globalnim i regionalnim akterima poput Sjedinjenih Država, zemalja EU, Rusije, Kine i Indije.

Takođe, Kalin je izjavio, povodom dodele Nobelove nagrade za književnost Peteru Handeku, da je ta odluka sramna i da ohrabruje nove genocide.

„U ponedjeljak će Nobelova nagrada biti dodijeljena Peteru Handkeu koji podržava Slobodana Miloševića i negira genocid nad Bošnjacima. Ova sramna odluka mora biti povučena“, rekao je Kalin, preneo je turski medij Yeni Safak.

Rođen je u Istanbulu 1971. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari