nikola stardženFOTO: EPA-EFE/SCOTTISH GOVERNMENT

U izjavi koja je mnoge šokirala, Nikola Staržen – liderka Škotske nacionalne stranke (SNP) i osoba sa najdužim stažom na mestu premijera Škotske, kao i prva žena na toj funkciji – je rekla kako misli da je pravo vreme da se povuče.

Odluku je donela posle više od osam godina na premijerskoj funkciji, a usled kritika na račun njenog nastojanja da proširi prava transrodnih osoba i njene strategije za postizanje nezavisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva.

Rekla je da ova odluka nije odgovor na „najnoviji period pritiska“, ali je dodala da je važno znati kada treba ustupiti mesto nekom drugom.

„U svojoj glavi i u svom srcu znam da je to vreme sada. Pravo vreme za mene, za moju stranku i moju zemlju“, naglasila je.

Takođe, izjavila je da je postala previše kontroverzna i previše umorna da bi prebrodila politički jaz i da želi da se skloni od „brutalnosti“ savremene politike kako bi se fokusirala na „Nikolu Stardžen kao osobu.“

Najavila je da planira da ostane na funkciji dok stranka ne izabere novog lidera.

Nadam se da će moj naslednik biti „neko ko neće biti podložan istim polarizovanim mišljenjima, fer ili nepravednim, kao ja sada“, dodala je.

Stardžen je postala poslanica u parlamentu Škotske 1999, a zamenica šefa SNP pet godina kasnije, 2004.

Na premijersku funkciju dolazi novembra 2014. godine, kada je preuzela vlast od Aleksa Salmonda posle poraza na referendumu za nezavisnost, na kojem su se Škoti sa 55 odsto za i 45 odsto protiv odlučili za ostanak u Velikoj Britaniji.

Za mnoge je Nikola Sterdžen tokom prvog premijerskog mandata postala lice škotske nezavisnosti.

Vodila je svoju stranku kroz seriju ubedljivih izbornih pobeda na britanskom, škotskom i lokalnom nivou.

Takođe, stekla je reputaciju najboljeg političkog komunikatora u Britaniji.

Te veštine su bile očigledne za vreme pandemije kovida 19, kada je izbegla greške koje su načinili političari u Londonu.

Međutim, u proteklih nekoliko meseci, britanski Vrhovni sud blokirao je put ka održavanju novog referenduma o nezavisnosti, za koji se borila, a mesecima ju je pratila kontorverza u vezi sa zakonom za koji se zalagala, a koji bi transrodnim osobama olakšao promenu roda u ličnim dokumentima.

Na konferenciji za novinare u Edinburgu, poručila je da, iako veruje da većina građana podržava nezavisnost Škotske, SNP treba da učvrsti i poveća tu podršku.

„Da bi se to postiglo, potrebno je da se prebrodi i zatvori jaz u škotskoj politici. Moja ocena je da će novi lider to bolje moći da ostvari, neka nova osoba o kojoj skoro svaki stanovnik ove zemlje već nema formirano mišljenje, dobro ili loše.“

Stardžen je podržavala predlog zakona o reformi prepoznavanja rodnog identiteta, na koji je konzervativna britanska vlada stavila veto.

Škotska premijerka je ocenila da je vlada u Londonu načinila „ozbiljnu grešku“ i obećala da će je tužiti zbog te odluke.

Aktivisti za prava transrodnih osoba su pozdravili kao „istorijski“ predlog zakona, prema kome bi osobama starijim od 16 godina u Škotskoj bilo dozvoljeno da promene oznaku roda u svojim ličnim dokumentima na osnovu ličnog izjašnjavanja, bez lekarske dijagnoze rodne disforije.

Tim zakonom bi se Škotska izdvojila od ostatka Britanije gde je medicinska dijagnoza potrebna da bi se oznaka roda promenila u pravnim dokumentima.

U delu govora koji je podsetio na komentar Džasinde Ardern da „više nema goriva u rezervoaru“ kada je podnela ostavku na mesto premijerke Novog Zelanda u januaru, Stardžen je rekla da je brutalnog savremene politike odnela danak, i da više ne može da posvećuje „svaki atom energije“ zahtevima svog posla.

Pedesetdvogodišnja liderka, tokom čije službe se promenilo četvoro britanskih premijera, podnela je ostavku dok nema očiglednog kandidata koji bi je nasledio, a pitanje nezavisnosti ostaje nerazrešeno.

Njen odlazak će uticati na samu Škotsku nacionalnu partiju, borbu za nezavisnost kao i pokušaj britanske opozicione Laburističke stranke da osvoji dovoljno mesta u britanskom parlamentu da pobedi konzervativce premijera Rišija Sunaka na izborima koji se očekuju naredne godine.

Ako SNP osvoji manje glasova na izborima, to bi pomoglo laburistima da povrate neka mesta koja su izgubili u delovima Škotske gde su nekada dominirali, ali koji su počeli da glasaju za nacionalnu partiju.

Prema anketama, podrška nezavisnosti je porasla oko 50 odsto posle poraza pred Vrhovnim sudom ali je posle toga opet opala.

Mogući kandidati da zamene Sterdžen su Kejt Forbs, 32-godišnja ministarka finansija, koja je prvi put izabrana 2016, i Džon Svini, 58-godišnji potpredsednik vlade.

Stardžen (rođena 19. jula 1970) živi u Glazgovu sa svojim suprugom Piterom Murelom, koji je na poziciji izvršnog direktora SNP. Par je u vezi od 2003. a venčali su se 2010.

„Biti u istoj vrsti posla (sa supružnikom) ima svoje dobre i loše strane. Dobra strana je to što Piter razume šta se dešava i zašto stalno dolazim kući kasno. Loša strana je što na kraju jednostavno sve vreme pričate samo o tome“, rekla je o svom braku.

Stardžen je 2016. u javnosti otkrila da je imala pobačaj pet godina ranije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari