Komšić: Produbljivanje dikriminacije u BiH 1Željko Komšić Foto: EPA ETIENNE LAURENT

Građani Bosne i Hercegovine primorani su da se brane od produbljivanja diskriminacije koja ima za cilj suspendovanje Ustava koji ionako u sebi sadrži niz diskriminirajućih elemenata, poručio je danas novoizabrani član Predsedništva Bosne i Hercegovine i predsednik Demokratske fronte Željko Komšić.

Komšić je poručio da i takav Ustav građani treba da brane jer je to preduslov opstanka države i preduslov nade da će Bosna i Hercegovina jednog dana biti normalna građanska država u kojoj etnička pripadnost neće biti ni privilegija, niti prepreka bilo kojem građaninu Bosne i Hercegovine, prenosi Klix.ba.

„Bilo kakva ravnodušnost u pogledu navedenih stvari može jedino značiti odustajanje od države i izdaju svih onih koji su položili živote za državu Bosnu i Hercegovinu“, rekao je Komšić. On je rekao da je obaveza svakog punoletnog građanina u periodu agresije na Bosnu i Hercegovinu bila odbrana države, obaveza bez ikakve naknade za to.

Dodao je da „snage koje su branile državu Bosnu i Hercegovinu, nisu branile samo državu Bosnu i Hercegovinu, nego i međunarodni poredak, jer je Bosna i Hercegovina 22. maja 1992.godine primljena u Ujedinjene nacije“. „Iako Ujedinjene nacije nisu adekvatno branile međunarodni poredak, kojeg je Bosna i Hercegovina integralni deo, građani Bosne i Hercegovine su braneći državu ujedno branili i međunarodni poredak, od onih koji su to ugrožavali“, rekao je Komšić. On je istakao da „danas 23. godine nakon toga, u osvit 23. godišnjice potpisivanja Dejtona, iste one snage koje su se tada pobunile protiv države i međunarodnog poretka, kroz institucije Bosne i Hercegovine ponovo pokušavaju da suspenduju Ustav, kroz delovanje pojedinih članova CIK“.

„Obaveza nas građana Bosne i Hercegovine jeste da se na demokratski način tome suprostavimo“, rekao je Komšić i dodao da „ne možemo očekivati od bilo koga drugog da stane u odbranu Ustava negoli od samih sebe“. „Bilo kakvo prepuštanje slučaju, prepuštanje apatiji i ravnodušnosti, imaće za posledicu ne samo legalizaciju nego i promociju ratnih ciljeva genocida, etničkog čišćenja i Udruženog zločinačkog poduhvata“, rekao je Komšić.

Naveo je da su zbog nužno potrebnog mira, građani Bosne i Hercegovine pre dvadeset i tri godine, usled činjenja genocida i etničkog čišćenja nad njima, morali da pristanu na ogromne ustupke kako bi sačuvali državno – pravni okvir Bosne i Hercegovine.

„Morali smo, usled zverstava koje su počinili oni koji su napadali državu i celokupni međunarodni poredak, da pristanemo na niz koncesija koje su dovele do nejednakopravnog položaja svih građana Bosne i Hercegovine“, rekao je Komšić. On je istakao da je godinama posle, Evropski sud za ljudska prava u Strazburu svojim presudama izričito ukazao na pogubnost tih koncesija nalažući domaćim vlastima da otklone diskriminaciju i nejednakopravan status svih građana Bosne i Hercegovine.

„Domaće vlasti ne samo da nisu otklonile postojeću diskriminaciju nego dobar deo tih vlasti postojeću diskriminaciju nastoji produbiti upravo putem institucija Bosne i Hercegovine“, naglasio je Komšić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari