Konzervativni predsednik Poljske udario veto na zakon o slobodnom pristupu piluli za 'jutro posle' 1Foto: EPA/PAWEL SUPERNAK

Predsednik Poljske Andžej Duda stavio je danas veto na zakon kojim bi se ženama starijim od 15 godina omogućilo da legalno nabave kontraceptivnu pilulu za „jutro posle“.

Duda, koji je saopštio da je to učinio zbog brige za zdravlje maloletnica i da se rukovodio zabrinutošću roditelja, izabran je na funkciju u vreme prethodne, izuzetno konzervativne vlade koja je ženama gotovo potpuno oduzela pravo na abortus.

Nova, Evropskoj uniji okrenutija vlast nastoji da te propise liberalizuje, ali je u kohabitaciji sa konzervativnim Dudom koji ima pravo da ne potpiše zakon usvojen u Parlamentu i da ga vrati na doradu.

Dudina kancelarija je saopštila da je predsednik vratio zakon parlamentu, ali da je otvoren za razgovor o tome da se ženama od 18 godina naviše dopusti slobodan pristup piluli.

Prema njegovim rečima, tokom javne rasprave nije bilo ubedljivih argumenata za to da se takav pristup omogući devojkama mlađim od 18 godina.

S obzirom na veto, hormonalna pilula zvana ellaOne, koja sprečava trudnoću i nije pilula za abortus, do daljneg će moći da se dobije samo na recept.

Premijer Donald Tusk kritikovao je Dudinu odluku preko društvene mreže Iks, uz ocenu da je predsednik Poljske „propustio priliku da bude na strani žena“.

„Prelazimo na plan B“, dodao je Tusk.

Prema rečima ministarke zdravlja Izabele Leščine, „plan B“ podrazumeva vladinu uredbu prema kojoj se farmaceutima dozvoljava da pacijentkinjama izdaju recepte. Uredba će pre toga ići na javnu raspravu.

Ministarka za jednakost Katarina Kotula izjavila je preko Iksa da će „pilula za jutro posle biti dostupna, nezavisno o toga šta misli predsednik, koji svoje odluke zasniva na sujeverju a ne na znanjima iz medicine“.

Kada je prethodna, konzervativna vlast ograničavala ženama reproduktivna prava, Duda je stavlja potpis na takve zakone. Rezultati su bili – stotine hiljada ljudi na ulicama u znak protesta.

Abortus u izrazito katoličkoj Poljskoj dozvoljen je samo ako trudnoća preti životu žene, ili je posledica silovanja. Takvo ograničenje, koje je uvela prethodna vlast, zastrašilo je lekare, što je dovodilo do smrti žena sa problematičnim trudnoćama, a te smrti su takođe dovodile do masovnih demonstracija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari