Korbin protiv izručenja Asanža SAD 1Foto: EPA-EFE/ ANDY RAIN

Lider britanskih laburista Džeremi Korbin je rekao da Ujedinjeno Kraljevstvo ne treba da izruči Džulijana Asanža Sjedinjenim Državama.

Jedan od osnivača Vikiliksa uhapšen je na osnovu zasebne optužbe u četvrtak u ekvadorskoj ambasadi u Londonu, gde je imao azil od 2012. Korbin je rekao da Asanž ne treba da bude izručen zbog “otkrivanja dokaza za gnusne zločine počinjene u Iraku i Avganistanu”.

Asanž bi trebalo da bude saslušan zbog mogućeg izručenja SAD 2. maja. Predsednika SAD Donalda Trampa su na brifingu u Beloj kući nakon Asanžovog hapšenja novinari pitali da li ostaje pri tvrdnjama koje je izneo za vreme izborne kampanje da voli Vikiliks. “Ne znam ništa o Vikiliksu. To nije moja stvar”, glasio je odgovor Trampa. “Gledam šta se desilo sa Asanžom i to će biti odluka, nadam se, glavnog tužioca, koji radi sjajan posao.”

Australijanac Asanž (47) zatražio je pre sedam godina azil u ambasadi u Londonu. Ekvador je, međutim, iznenada ukinuo azil, a ambasador Ekvadora je u četvrtak pozvao policiju da uhapsi Asanža.

Nakon dramatičnog hapšenja Asanž je odveden u Vestminsterski sud i proglašen krivim po optužbi Britanije za kršenje uslovne slobode uz kauciju. Noć između četvrtka i petka je proveo u pritvoru, a po ovoj optužbi mu sledi i do 12 meseci zatvora. Londonska Metropoliten policija (Met) saopštila je da se procenjuje da je policijski nadzor ekvadorske ambasade između juna 2012. i oktobra 2015. kada su policijske snage povučene, koštao 13,2 miliona funti.

Švedske vlasti sada razmatraju da ponovo pokrenu istragu o navodima o seksualnom napastvovanju, koje Asanž poriče.

Vlada SAD ga takođe optužuje za zaveru da se hakuju kompjuteri, što se dovodi u vezu s masovnim curenjem poverljivih dokumenata američke vlade. Ujedinjeno Kraljevstvo će odlučiti da li da izruči Asanža, a ako bude proglašen krivim, mogao bi da bude osuđen i do pet godina zatvora.

Britanska ministarka unutrašnjih poslova u senci Dajan Abot je rekla da se “sve ovo tiče Vikiliksa i svih sramnih informacija o aktivnostima američke vojske i bezbednosnih službi koje su procurele u javnost.” Ona je takođe naglasila da Asanž treba da bude izveden pred lice pravde ukoliko švedska vlada podigne optužnicu protiv njega. Švedski tužioci su prekinuli istragu o silovanju protiv Asanža 2017. jer nisu mogli zvanično da ga obaveste o navodima, što je bitan korak u sprovođenju parnice, dok je bio u ekvadorskoj ambasadi.

Korbin je na Tviteru objavio video za koji tvrdi da je snimak vazdušnog napada Pentagona iz 2007, koji je objavio Vikiliks, a kojim se implicira umešanost američke vojske u ubijanje civila i dva novinara. Analitičari ocenjuju da pružanje podrške Asanžu vuče politički rizik, te neće naići na nepodeljeno odobravanje poslanika laburista, ali Korbinova intervencija “podrazumeva da će bitka u vezi sa Asanžovom budućnosti sada biti politička koliko i pravna.”

Urednik Vikiliksa Kristin Hrafnson je izrazio zabrinutost da SAD mogu da podignu ozbiljnije optužnice protiv Asanža i da ako bude proglašen krivim, može da bude “decenijama” iza rešetaka. Hrafnson je dodao da je Ekvador Asanža bacio “s broda u vodu”, te da je ta zemlja “užasna”.

U međuvremenu, predsednik Ekvadora Lenjin Moreno je kritikovao Asanža, tvrdeći da nakon što je proveo sedam godina u ekvadorskoj ambasadi, Ekvador je odbacio tako što ga je nazvao nebitnom zemljom. “Ophodili smo se prema njemu kao prema gostu. Ali nećemo više”, rekao je Moreno.

Ambasador Ekvadora u Londonu Džejmi Maršan takođe je prethodno rekao da je Asanž bio “konstantni problem” dok je živeo u ambasadi. U međuvremenu, čovek koji navodno ima veze sa Asanžom je uhapšen dok je pokušavao da napusti Ekvador, rekli su zvaničnici zemlje. Identifikovan kao švedski proizvođač softvera Olu Bin, pokušao je da uhvati avion avion za Japan.

Advokat Asanža Dženifer Robinson je rekla da će se boriti protiv zahteva za izručenje. Prema njenim rečima, ovo je “opasan presedan” prema kojem svaki novinar može da se suoči sa optužbama Sjedinjenih Država za “objavljivanje istinitih informacija o SAD”. Ona je dodala da je posetila Asanža u pritvoru gde se on zahvalio svojim pristalicama i rekao: ”Rekao sam ti da će biti ovako.” Asanž je prognozirao da će biti izručen SAD.

Hapšenje je u četvrtak pozdravila britanska vlada. Britanska premijerka Tereza Mej je rekla u Donjem domu Parlamenta da “ovo pokazuje da u Ujedinjenom Kraljevstvu niko nije iznad zakona”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari