Lokalni izbori novi test za premijera Džonsona, u Severnoj Irskoj se očekuje pobeda Šin fejna 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

U Ujedinjenom Kraljevstvu danas je izborni dan. Građani tri dela države, Engleske, Škotske i Velsa glasaju na lokalnim, a u Severnoj Irskoj na parlamentarnim izborima.

Lokalni izbori su novi ispit za premijera Borisa Džonsona, koji je ujedno i lider vladajuće Konzervativne stranke. Iako je opšta ekonomska situacija u Britaniji, po oceni stručnjaka, povoljna, rast cena je ugrozio životni standard, a uz to je premijer Džonson pod “rafalnom paljbom” i zbog “partigejt” skandala, žurki organizovanih tokom pandemije i zatvaranja zemlje.

Pitanje je da li će birači kazniti premijera, što očekuju opozicioni laburisti. Laburistička stranka se nada da će na lokalnim izborima vratiti bar neka svoja tradicionalna uporišta, koja su izgubili na izborima pre dve godine. Izbori se organizuju u oko 150 lokalnih samouprava u Engleskoj, uključujući i London, 32 u Škotskoj i 22 u Velsu.

Istovremeno se u Severnoj Irskoj organizuju izbori za parlament, na kojima učestvuje devet stranaka. Izbori bi mogli da uđu u istoriju, zato što se predviđa da će Šin fejn, irska nacionalistička partija koja podržava ujedinjenje Severne Irske sa Republikom Irskom, osvojiti najviše glasova i kao takva steći pravo na mesto prvog ministra. Bilo bi to prvi put u istoriji da je stranka naklonjena ujedinjenju Irske dobije mesto premijera, umesto unionističkih političara, koji se zalažu za ostanak Severne Irske u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva.

Glavni razlog za to je demografska struktura koja je poslednjih godina promenjena u korist irskih katolika, ali i podele unutar unionističkih stranaka. Dve glavne unionističke stranke, Demokratska unionistička partija i Alsterska unionistička stranka, zabeležile su značajne gubitke na izborima 2017.

Demokratska unionistička partija (DUP), koja je najveća partija od 2007. godine, smatra da bi ukoliko se prognoze ostvare i Šin fejn postane najveća partija to bilo pretnja budućnosti Severne Irske. Lider stranke Džefri Donaldson rekao je da će eventualna pobeda Šin fejna značiti “korak bliže” referendumu o ujedinjenju Irske, čemu se unionisti snažno protive. “Verujemo u irsko jedinstvo, ali o tome će narod jednoga dana da odluči“, izjavila je liderka Šin Fejna Mišel O’Najl.

Severna Irska stvorena je Aktom o vladi Irske 1920. čijom je primenom narednih godina irsko ostrvo podeljeno na nezavisnu Republiku Irsku i Severnu Irsku koja je ostala deo Ujedinjenog Kraljevstva. Podela je ne samo geografska i politička već i versko-nacionalna, pošto većinu koja podržava ostanak u okviru UK podržavaju protestanti britanskog porekla (unionisti) , a katolici irskog uglavnom žele ujedinjenje sa Republikom Irskom.

Šezdesetih godina dvadesetog veka, do tada diskriminisano katoličko sanovništvo počelo je da se buni, a usledile su decenije sukoba i terorističkih napada. Sporazumom iz Belfasta ili Sporazumom na Veliki petak uglavnom su okončani sukobi, koji su trajali skoro 30 godina i tokom kojih je poginulo više od 3.500 ljudi. Ovaj mirovni sporazum sklopljen između britanskih i irskih vlasti usvojen je 1998, a stupio je na snagu sledeće godine i omogućio je Severnoj Irskoj široku autonomiju u okviru Ujedinjenog Kraljevstva, a Republici Irskoj mogućnost da, u skladu sa Sporazumom, iznosi svoje stavove i predloge vezano za ovaj entitet i ostrvo. Sporazum omogućava i održavanje referenduma o statusu ovog dela irskog ostrva, ali, dok se ispune preduslovi za njegovo raspisivanje i održavanje, mogu da prođu godine.

Od stupanja Sporazuma na snagu, uglavnom je mirno u Severnoj Irskoj, koja je doživela i ekonomsku ekspanziju. Ovaj deo UK podeljen je stavom o Bregzitu. Marta prošle godine nasilje je izbilo uglavnom u protestantskim delovima zbog sporazuma Brisela i Londona o Bregzitu i to dela ugovora koji je omogućio ostanak Severne Irske u carinskoj uniji i sprečio stvaranje „tvrde“ granice između Severne Irske i Republike Irske.

Unionisti su to ocenili kao ugrožavanje suvereniteta UK. Eventualna pobeda Šin fejna u Severnoj Irskoj, kao i činjenica da je Škotska nacionalna partija, koja se zalaže za nezavisnost Škotske, godinama najjača u tom delu Ujedinjenog Kraljevstva, navela je BBC da zaključi da država “nikada nije bila manje ujedinjena”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari