Maduro i vojska odbacuju ultimatum 1Foto: EPA-EFE MIRAFLORES PRESS

Svaka pretnja američkim diplomatama ili opozicionom lideru Venecuele Huanu Gaidu naići će na „značajan odgovor“, upozorile su Sjedinjene Države.

Savetnik Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost DŽon Bolton napisao je na svom nalogu na Tviteru da bi svako „zastrašivanje bio ozbiljan napad na vladavinu prava“. Pre nekoliko dana SAD i više od 20 zemalja priznali su Gaida za privremenog predsednika.

Španija, Nemačka, Francuska i Britanija saopštile su da će priznati Gaida za predsednika ukoliko u roku od osam dana ne budu raspisani novi izbori. Međutim, predsednik kojem osporavaju legitimnost Nikolas Maduro odbija ideju o novim izborima navodeći da ultimatum mora biti povučen.

„Venecuela nije vezana za Evropu. Ovo je potpuna drskost“, kazao je on, dodavši da je spreman „za sveobuhvatni dijalog“ sa protivnicima. Dodao je da je uputio mnoštvo poruka Donaldu Trampu, ali čini se „kao da nas on prezire“. Ipak, tokom njegovog kasnijeg pojavljivanja na vojnim vežbama u centralnoj venecuelanskoj državi Karabobo, Maduro je pozvao na „jedinstvo, disciplinu i koheziju“ kako bi se savladao, kako je nazvao, Gaidov „pokušaj puča“ .

Rusija, Kina, Meksiko i Turska podržali su Madura. Podršku mu je pružila i grčka vladajuća partija Siriza. Na drugoj strani su SAD, Kanada i nekoliko država Latinske Amerike, i većina evropskih zemalja.

Kada je reč o eventualnom određivanju Srbije prema krizi u Venecueli, Nataša Gaćeša, članica Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije, u izjavi za Danas kaže da se „u principu Srbija ne meša u unutrašnja pitanja drugih država naročito ne prijateljskih država“. Kako je podsetila, predsednik SPS-a i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je „imao više od pet direktnih susreta i konstruktivnih bilateralnih razgovora sa Ministarstvom inostranih poslova Venecuele u prethodnim godinama u interesu Srbije“. Dodala je i da „smo Bolivarskoj Republici Venecueli zahvalni na činjenici što nisu priznali Kosovo“ niti podržali prijem Kosova u Unesko.

Gaido je preko Tvitera pozvao građane na mirni dvočasovni štrajk u sredu i „veliko nacionalno i međunarodno okupljanje“ u subotu. U prvom intervju od kada se 23. januara proglasio za privremenog predsednika, Gaido je odbacio bojazni o mogućem oružanom sukobu. Kako je kazao, spreman je da „obavi posao“ – smeni Madura i „okonča humanitarnu krizu koja je dovela do najgoreg egzodusa u modernoj istoriji Latinske Amerike“, prenosi Gardijan.

Uz kombinaciju međunarodne podrške i opozicionog jedinstva Venecuela, ističe Gaido, ima jedinstvenu šansu da „ostavi haos iza sebe“. „Frustracija se pretvorila u nadu. LJudi se ponovo usuđuju da sanjaju… probudili smo se iz noćne more da imamo nove snove, da sanjamo o budućnosti, da sanjamo o našoj zemlji, da ne sanjamo o tome što smo bili već o tome šta možemo da učinimo“, rekao je Gaido.

On je u izjavi za Vašington post, istakao da je razgovarao „sa vojnim zvaničnicima u Venecueli“. Vojska je, međutim, i dalje čvrsto uz Madura, a razlozi za to su, kako se veruje, redovna primanja, česta povećanja nadnica, uprkos ekonomskoj krizi u zemlji, i razni drugi podsticaji. U julu je Maduro unapredio oko 16.900 oficira u više činove. Ipak, pojedini izveštaji ukazuju da su niži slojevi vojske sve više razočarani vladom koju optužuju za nestašice hrane i česte prekide snabdevanja strujom i vodom. Vojni ataše Venecuele u SAD Hose Luis Silva napustio je Madurovu vladu i priznao Gaida za predsednika.

Maduro je pod pritiskom opozicije i međunarodnih faktora zbog kršenja ljudskih prava i lošeg upravljanja ekonomijom, a njegova pobeda na prošlogodišnjim izborima se dovodi u pitanje imajući u vidu da ih je bojkotovala opozicija i da su ih obeležile, prema izveštajima, krađe i nepravilnosti. Sudija Vrhovnog suda Kristijan Zerpa napustio je zemlju i pobegao u SAD kada je kazao novinarima da „prošlogodišnji izbori nisu bili ni slobodni ni kompetitivni“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari