Makarti "dobija na zamahu", ali ne uspeva da se izbori lidersku poziciju 1foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Kevin Makarti je u petak dobio podršku desničara, ali i dalje nije okončao disfunkciju Kongresa.

U 12. krugu glasanja za četiri dana, 14 republikanaca koji su se ranije protivili Makartiju glasalo je za njega u znak da se njegovi izgledi možda popravljaju nakon što je privrženicima ponudio niz ustupaka koji bi ograničili njegov uticaj ako uspije da postane govornik Kuće.

Ali sedam kolega republikanaca je i dalje glasalo protiv njega, ostavljajući mu tri glasa manjka od većine potrebne da osvoji predsednički čekić i navelo njegove pristalice da izlože njegovu nominaciju za 13. glas.

Makarti je ranije predvideo napredak.

„Pogledajte ovde i videćete da neki ljudi koji su glasali protiv mene glasaju za mene“, rekao je Makarti pre glasanja u petak.

Slabiji učinak republikanaca nego što se očekivalo na novembarskim izborima na sredini mandata ostavio im je tesnu većinu od 222 prema 212 i daje veliku moć desničarskim tvrdolinijašima koji se protive Makartijevom vođstvu.

Oni su kritikovali Makartija, optužujući ga da je blag i previše otvoren za kompromis sa predsednikom Džoom Bajdenom i njegovim demokratama, koji takođe kontrolišu Senat SAD.

Makarti je već pristao da ograniči svoj uticaj i učini ga ranjivim na nove izazove liderstva. Neki od konzervativaca kažu da žele lidera koji će biti spreman da prisili gašenje vlade da smanji potrošnju.

To povećava mogućnost da dve strane ne uspeju da postignu dogovor kada se savezna vlada suoči sa ograničenjem duga od 31,4 biliona dolara ove godine. Nedostatak dogovora ili čak dugi zastoj rizikuje neispunjenje obaveza koje bi uzdrmalo globalnu ekonomiju, prenosi Rojters.

Neki koji su promenili svoje glasove rekli su da su bili ubeđeni da odustanu od svog protivljenja Makartijevom spremnošću da svojoj frakciji da veći uticaj u većnici.

„Na prekretnici smo“, rekao je na Tviteru poslanik Skot Peri, koji je podržao Makartija nakon što mu se protivio u 11 prethodnih glasanja. „Okvir za sporazum je uspostavljen.

Ali bilo je nejasno šta bi Makarti mogao da uradi da bi pridobio preostale pristalice.

Veći broj glavnih republikanaca koji podržavaju Makartija strahuju od vratolomija konzervativaca – poput nominovanja malo poznatih članova, pa čak i republikanca Donalda Trampa za tu ulogu – prikazuje ih kao nesposobne da vladaju.

Od 20 republikanaca koji su ove nedelje glasali protiv Makartija, 14 je dobilo doprinose za kampanju u ukupnom iznosu od 120.000 dolara uoči poluizbora od grupe za prikupljanje sredstava većinskog odbora koju kontroliše Makarti, pokazuju federalni podaci.

Dom je ostao bez vođe i nije mogao da započne svoj posao u petak, dve godine od napada na Kapitol, 6. januara 2021. kada je nasilna rulja upala u Kongres u pokušaju da preokrene izborni poraz tadašnjeg predsednika Trampa.

Nekoliko demokrata u Predstavničkom domu reklo je da vide vezu.

„Pre dve godine, nasilna rulja – podstaknuta mržnjom i tiranskim predsednikom – upala je u Kapitol i napala našu demokratiju“, rekla je u petak demokrata iz Drugog Doma Ketrin Klark u saopštenju.

„Tragično, iste ekstremističke snage nastavljaju da drže republikance u Predstavničkom domu“.
Ovonedeljnih 12 neuspešnih glasova označilo je najveći broj glasačkih listića za predsednika od 1859. Ali Makarti je odbacio sugestiju da bi on bio slab lider ako bi uspeo.

Mekartijeva poslednja ponuda za govornika, 2015. godine, propala je pred desničarskom opozicijom. Dva prethodna republikanska predsednika, Džon Boner i Pol Rajan, napustili su posao nakon sukoba sa desničarskim kolegama.

Držanje čekića bi dalo Makartiju ovlašćenje da blokira Bajdenovu zakonodavnu agendu, prinudi glasanje za republikanske prioritete u oblasti ekonomije, energetike i imigracije i krene dalje sa istragama o Bajdenu, njegovoj administraciji i njegovoj porodici.

Makarti je takođe predložio glasanje o američkom ustavnom amandmanu kojim bi se nametnula ograničenja mandata u Kongresu, rekao je Brajan Ficpatrik, umereni republikanac uključen u pregovore. Malo je verovatno da će to postati zakon jer bi za to bila potrebna dvotrećinska većina u oba doma i odobrenje 38 državnih zakonodavnih tela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari