Makron teži velikoj nagodbi oko Irana 1Foto: EPA / BERTRAND GUAY

Francuski predsednik Emanuel Makron sutra putuje u Sankt Peterburg, gde će pokušati da dobije izvesne ustupke od Vladimira Putina, ali s obzirom na to da su odnosi Evrope i SAD zategnuti zbog Irana, analitičari ocenjuju da ruski šef države nije naročito podstaknut da francuskom kolegi omogući diplomatski uspeh.

Godinu dana pošto ga je ugostio u zamku Versaj Makron će tokom dvodnevne posete Rusiji pokušati da nađe s Putinom zajednički jezik u vezi sa Sirijom i Ukrajinom i tražiti pomoć Moskve za spasavanje iranskog nuklearnog sporazuma iz kojeg su se povukle SAD.

„Zbog slabosti transatlantskih odnosa Makron nema dovoljno snažnu poziciju za pariranje Putinu. Putin zna da u zapadnom taboru ima razmirica, a čim neko pokaže slabosti, on to koristi“, rekla je Tatjana Kastueva-Žan, direktorka ruskog centra na Institutu za međunarodne odnose sa sedištem u Parizu.

Rojters napominje da Makron računa na negovanje odnosa s liderima kao što je Putin, pošto je angažovan na svetskoj sceni, ali se i dalje ne obavezuje, dok pokušava da posreduje između suprotstavljenih strana, a da pritom nikoga ne razljuti. Ta politika je sada na probi, pošto je Tramp ignorisao Makrona i druge bliske saveznike i uveo sankcije Iranu, pošto se već povukao iz međunarodnog sporazuma o klimatskim promenama i zapretio EU carinama na metale. Zbog odluke Amerike, Pariz, London i Berlin imaju teškoća da spasu nuklearni sporazum sa Iranom, budući da njihovi interesi ne moraju da budu u skladu sa interesima dve preostale potpisnice sporazuma, odnosno Rusije i Kine.

Makron se nada da će ubediti sve strane da pristanu na veliku nagodbu, kojom bi se rešavao problem nuklearnog sporazuma s Teheranom i ublažili strahovi zbog njegovih aktivnosti s balističkim raketama i uticajem u regionu, što bi poslužilo kao sredstvo da se SAD vrate u „tabor“. „S Rusijom moramo da uspostavimo otvoren, ali i zahtevan dijalog“, rekao je šef francuske diplomatije Žan-Iv le Drijan.

Jedan drugi neimenovani visoki diplomata, piše Rojters, rekao je da „je potrebno da se mnogo toga uradi da bi se Rusi ubedili jer imaju interese na Bliskom istoku, naročito u Siriji, i zato što imaju agresivan stav prema Zapadu“.

Umesto da se s Putinom konfrontira direktno u javnosti, Makron se odlučio na privatni dijalog i pokretanje obnove poslovnih i kulturnih veza uprkos sankcijama EU Moskvi. Pošto je kao počasni gost pozvan na ekonomski forum kojem će prisustvovati francuske firme, uključujući Total, Sosijete ženeral i Sanofi, Makron će sutra zvanično da saopšti da su trgovinski odnosi unapređeni između dve zemlje i da se izvoz Francuske oporavlja nakon pada 2015.

Međutim, Rojters ukazuje da ova strategija ima ograničenja. Moskva u proteklih godinu dana nije promenila politiku prema Siriji, gde i dalje pruža vojnu podršku predsedniku Bašaru al Asadu, ili prema Ukrajini, gde je Putin prošle nedelje ponovo isključio mogućnost povratka Krima, čija je aneksija izvršena 2014.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari