Makron:"Ako smo saveznici SAD nismo vazali", za Nemačku to je nesrećna izjava 1Foto: EPA-EFE/JOHN THYS / POOL

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok umanjila je razlike u Evropskoj uniji nakon nedavnih komentara francuskog predsednika Emanuela Makrona o poseti Kini, a ministar odbrane prvi je nemački zvaničnik koji je prokomentarisao Makronovu izjavu da biti saveznik Vašingtona ne znači biti vazal.

Berbok je istakla da je Makron u sredu „još jednom naglasio da politika Francuske prema Kini odražava politiku EU prema Kini”. „Uprkos našim razlikama, jedna od prednosti EU je to što smo ne samo bliski jedni drugima, već sledimo zajedničke strateške pristupe centralnim pitanjima naših interesa i vrednosti“, rekla je Berbok.

„Različiti pogledi na Kinu bili bi nemogući“

Posle trodnevne državne posete Kini prošle nedelje, Makron je pozvao EU da zauzme nezavisniji stav o Tajvanu, ističući da EU treba da zadrži jednaku distancu od Kine i Sjedinjenih Država.

Berbok je napomenula da je Makron posetio Kinu u isto vreme kada i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, opisujući to kao „izuzetno važan znak”.

S obzirom na to da su Nemačka i Francuska deo istog unutrašnjeg tržišta EU, različiti pogledi na Kinu, glavnog trgovinskog partnera bloka, bili bi nemogući, rekao je nemački ministar spoljnih poslova. Nemačka vlada je bliže koordinirala politiku sa „prijateljima u Francuskoj“ nego sa bilo kojom drugom zemljom EU, rekla je Berbok.

Nemački ministar: To je nesrećna izjava

Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus nazvao je danas „nesrećnom“ izjavu francuskog predsednika Emanuela Makrona da biti saveznik Sjedinjenih Država ne znači nužno biti vazal, prenosi dpa.

„Nikada nismo bili u opasnosti da budemo ili postanemo vazal Sjedinjenih Država“, rekao je Pistorijus, prvi član nemačke vlade koji je javno progovorio o Makronovim primedbama koje su izazvale probleme među saveznicima Francuske. On je tu izjavu nazvao „nesrećnom“.

Pistorijus, član Socijaldemokratske partije (SPD), koji je blizak kancelaru Olafu Šolcu, dodao je: „U budućnosti moramo moći da govorimo kao Evropska unija u spoljnopolitičkom, ali i smislu bezbednosne politike“.

Naša dužnost je da pronađemo sopstvene pozicije u dogovoru sa SAD“, istakao je on. On je dodao da bi podela i ostanak na različitim pozicijama na kraju samo „pomogli kineskoj spoljnoj politici“, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari