
„Po završetku istraživanja nije bilo značajnije statističke razlike u nivou infekcije (korona virusom) između dve grupe“, navodi se u saopštenju o Studiji „DANMASK-19“.
Kako se zaključuje, stepen zaštite je „osrednjih“ 15 do 20 odsto, a ne očekivanih 50 odsto.
Autori studije napominju, međutim, i da se kod grupe ispitanika koja je koristila masku i nije se zarazila ne može automatski doneti zaključak da je tome doprinelo isključivo korišćenje maske.
Istraživanje tima naučnika sprovedeno je na grupi od 6.024 ispitanika, podeljenih u dve grupe, sa i bez maski, i praćenih tokom mesec dana, u aprilu i maju 2020, pri čemu je svaki od ispitanika trebalo da provede najmanje tri sata van kuće u svakodnevnim životnim situacijama.
U saopštenju se naglašava i da upotrebu hirurških maski u tom periodu vlasti u Danskoj nisu odredile kao obavezu i one nisu bile u širokoj upotrebi u javnom prostoru, tako da istraživanje pokazuje stepen zaštite kada je korisnik maske okružen veoma velikom većinom koja ne koristi maske.
Autori studije „DANMASK-19“ ističu i da se istraživanje ni u jednom aspektu nije bavilo efikasnošću maske u sprečavanju prenošenja korona virusa sa već zaražene osobe na druge osobe te upozoravaju da se ovo istraživanje ne može koristiti u svrhu širenja sumnje u efikasnost maski kao pomoćnog preventivnog sredstva.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Da bi nesto bilo kao ucinak mora imati 90+ posto, i to sa uputstvom, deklaracijom i posledicama, u suprotnom je pravno neobavezujuce.. e sad kad uvode da na svaku imaju odgovornost bilo bi drugacije, narod bi verovao
Da li maska sprecava kapljice pljuvacke koje se nadju u vazduhu da nam dospeju u nos? Da li maska stiti druge od nas ako sve kapljice koje stvaramo pri govoru, kijanju i kasljanju ostaju u maski? Da li kapljica koju smo dodirnuli rukom pa zatim pocesali nos stize u nos? U usta? A ako nosimo masku? I za to je potrebno istrazivanje? I to tako sramno dizajnirano da „se istraživanje ni u jednom aspektu nije bavilo efikasnošću maske u sprečavanju prenošenja korona virusa sa već zaražene osobe na druge osobe“? Zasto hirurzi uopste nose maske ako su tako slabo efikasne za sve sto se siri pljuvackom? Zar su zaista potrebne doktorske titule i istrazivanja da bismo zakljucili kako neko moze da ti se nakaslje u nos? Ili nam razum sluzi samo za to da opravdamo sta hocemo a sta necemo? Srecom, postoji taj poslednji pasus u tekstu koji jasno kaze da se istrazivanje „ne može koristiti u svrhu širenja sumnje u efikasnost maski“. Dakle istrazivanje je tako osmisljeno da je besmisleno. Nije namenjeno bicima kojima je do smisla.
Da, hoce, 95%.