Među preminulima od posledica korone u SAD više Afroamerikanaca 1Foto: EPA-EFE/ TANNEN MAURY

Kako je broj umrlih od posledica kovida 19 u Americi dostigao gotovo 13.000 (broj zaraženih 400.000) državni zdravstveni zvaničnici su se suočili sa iznenađujućim podatkom – da virus korona nesrazmerno utiče na crne Amerikance, piše dopisnica Gardijana iz Vašingtona.

Ispostaviće se da prvobitna tvrdnja guvernera Njujorka Endrjua Koma da je korona „virus jednakosti“ nije bila na mestu. Taj nesklad naročito je izražen, piše britanski list, u gradovima kao što su Nju Orleans, Čikago i Detroit, gde živi veliki broj Afroamerikanaca.

Država Luizijana je na četvrtom mestu po broju umrlih od kovida 19 u Sjedinjenim Državama, a veliki broj umrlih je u najvećem gradu ove države Nju Orleansu, gde je 60 populacije afroameričko.

„Nešto više od 70 odsto smrtnih slučajeva od posledica virusa korona u Luizijani su Afroamerikanci“, objavio je guverner ove države Džon Bel Edvards na konferenciji za medije. „To zaslužuje naročitu pažnju i moraćemo da razmislimo šta nam je činiti da to usporimo“.

Gradovi na američkom Srednjem zapadu među kojima su Detroit, Čikago i Milvoki, takođe, prijavljuju sve veću neravnotežu kada je reč o tome ko češće oboleva i umire od virusa korona.

U Detroitu, država Mičigen, gde je gotovo 80 odsto crnih Amerikanaca, ima najveći broj koncentrovanih slučajeva virusa korona. Stopa smrtnosti u ovom gradu čini 40 odsto ukupnih smrti u državi.

U Čikagu, gde živi 30 odsto crnog stanovništva, crni Amerikanci čine 70 odsto svih slučajeva zaraze virusom korona i više od polovine smrtnih slučajeva na nivou države.

„Svi dobro znamo da postoji opšti disparitet u zdravstvenim ishodima koji se odvijaju po rasnoj liniji, a isto može važiti i za ovaj virus „, kaže Ngozi Esike, direktorka Odseka za javno zdravlje države Ilinois.

Afroamerikanci su suočeni sa većim rizikom od izloženosti virusu uglavnom zbog velike koncentracije u urbanim sredinama i zato što su mahom zaposleni u osnovnim industrijama.

Da radi od kuće može 20 odsto crnih radnika i 30 odsto belih, pokazuju podaci Instituta za ekonomsku politiku. Zbog toga je virus usmrtio u velikoj meri starije crne muškarce iako je zabeležen veliki broj zaraza i među ženama i mladim Afroamerikancima na jugu.

U međuvremenu, stručnjaci takođe ukazuju na početna istraživanja koja pokazuju veliku prisutnost kovida 19 kod osoba koje pate od gojaznosti, visokog krvnog pritiska i dijabetesa, što su faktori rizika češći među crnim Amerikancima.

Poznato je da virus uzima danak kod osoba sa osnovnim zdravstvenim problemima, a mnoge bolnice testiraju samo one koji su primljeni u kritičnom stanju. Afroamerikanci imaju dvostruko veću verovatnoću da neće imati zdravstveno osiguranje u poređenju sa belcima i verovatnije je da žive u područjima nedovoljno pokrivenim medicinskim uslugama, gde je čak i osnovna nega retka ili skupa, prenosi britanski dnevnik.

Fondacija Century navodi da zdravstvene službe koje se nalaze u većinski afroameričkim ili latinoameričkim okruzima imaju tendenciju da pružaju zdravstvenu negu nižeg kvaliteta.

„Teško je nadoknaditi decenije, možda i vekove nejednake primene zdravstvene zaštite za ljude obojene kože“, rekao je guverner države Ilinois J. B. Pricker.

U Viskonsinu, više od polovine od 86 potvrđenih smrtnih slučajeva zabeleženo je u glavnom gradu Milvokiju.

Ograničeno testiranje i neblagovremeno informisanje javnosti dovelo je do toga da broj slučajeva zaraze za manje od dve nedelje dostigne 350. Zdravstveni zvaničnici kažu da je virus verovatno ušao u grad pošto je njegov prvi zaraženi stanovnik stupio u kontakt sa nekim iz bogatog belog predgrađa u blizini.

Državni predstavnik Dejvid Boven koji je crnac, bio je prvi zakonodavac iz Viskonsina kome je dijagnostikovan virus korona. U izjavi za Gardijan kaže da se ispostavilo da je virus preneo još na tri osobe. Samo jedna je mogla da se testira.

„Kada se bele zajednice razbole, nama u crnim zajednicama preti umiranje od istih bolesti jer nam nedostaje zdravstvena nega i često smo prepušteni samodijagnozama“, ukazuje Boven.

Prema smernicama CDC svaka država je zakonski obavezna da prati podatke o testiranju i lečenju po rasnoj liniji, kao što je bio slučaj tokom drugih epidemija. Do sada je ovakve podatke objavilo svega nekoliko država.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari