Mikroplastika iz Afrike i Severne Amerike „doputovala“ do francuskih Pirineja 1EPA-EFE/Bob Edme / POOL MAXPPP OUT

Mikroplastika je svuda – od Mont Everesta (8.848 metara nadmorske visine) do Marijanskog rova (10.911 metara ispod površine mora), ima je čak i u višim slojevima Zemljine troposfere gde zbog brzine vetrova prelaze velike distance, navodi se u novoj studiji.

Mikroplastika su mali komadi plastike, manji od pet milimetara, koji potiču od ambalaža, odeće, prevoznih sredstava i iz drugih izvora, a koji se detektuju na kopnu, u vodi i vazduhu.

Naučnici iz francuskog nacionalnog istraživačkog instituta CNRS uzeli su uzorke vazduha na 2.877 metara iznad nivoa mora u opservatoriji Pic du Midi na francuskim Pirinejima, u tzv. „čistoj stanici“ zbog ograničenog uticaja lokalne klime i životne sredine.

Kako je preneo Gardijan, tamo su testirali na nedeljnom nivou 10.000 kubnih metara vazduha između juna i oktobra 2017. i utvrdili da je u svim uzorcima bilo mikroplastike.

Koristeći podatke o vremenskoj prognozi, utvrdili su putanje različitih vazdušnih masa koje su prethodile svakom od uzoraka i otkrili da izvori mikroplastike sežu čak do severa Afrike i Severne Amerike.

Glavni autor studije Stiv Alen sa Univerziteta Daluzi u Kanadi je rekao za AFP da čestice mogu da pređu toliko velike distance jer mogu da dostignu velike nadmorske visine.

„Jednom kada stignu u troposferu, to je kao superbrzi auto-put“, rekao je Alen.

Rezultati istraživanja takođe ukazuju na izvore mikroplastike u Sredozemnom moru i Atlantskom okeanu.

„Izvori na moru su najzanimljiviji“, rekao je autor studije. „To što plastika iz okeana dospe tako visoko u vazduh pokazuje da ona ne tone na kraju, samo se vrti u beskrajnom krugu.“

Iako, kako se navodi, količine mikroplastike koje su otkrivene u uzorcima u Pic du Midiju nisu rizične po zdravlje, koautorka studije Deni Alen ukazuje da su čestice dovoljno male da ljudi mogu da ih udišu. Ona je rekla da treba razmotriti njihovo prisustvo u zoni koja se smatra zaštićenom i udaljenom od izvora zagađenja.

„To dovodi u pitanje naš odnos prema plastici“, rekla je, dodajući da je problem globalan. Prema njenim rečima, to ukazuje i da je odlaganje plastike u inostranstvu pogrešna strategija. „Ta će vam se plastika vratiti“, rekla je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari