"Mimo dogovora sa NATO nećemo raditi na tome da dobijemo nuklearno oružje": Poljski ministar odbrane 1Foto: EPA-EFE/Pawel Supernak POLAND OUT

Poljski ministar odbrane Vladislav Košnjak-Kamiš izjavio je danas da njegova zemlja neće pojedinačno, mimo dogovora u okviru NATO, raditi na tome da dobije nuklearno oružje.

„Mi smo u NATO sa državama koje imaju to oružje. I obaveza je saveznika da zajedno brane teritorije koristeći sve moguće snage i sredstva. Naravno da postoji hijerarhija korišćenja tog oružja i niko ne želi nuklearni rat“, kazao je novinarima poljski ministar odbrane.

Košnjak-Kamiš podsetio je da je misija NATO upravo odvraćanje i odbrana.

„Ako bismo i donosili nekakve odluke to uvek moraju da budu savezničke odluke u okviru NATO-a a ne individualne“, kazao je.

Prethodno je šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski u razgovorima za zapadne medije povodom pretnji bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa da će SAD pustiti da Rusija radi šta hoće sa saveznicima u NATO koji ne izdvajaju dva odsto BDP-a za odbranu ako postane ponovo predsednik i odbijanja pomoći Ukrajini, izjavio je da će manjak američke pomoći Ukrajini imati ozbiljne posledice u celom svetu.

„Neke zemlje mogu da počnu da razvijaju svoje nuklearne vojne programe“, kazao je Šikorski.

Bivša poljska vlast konzervativne stranke Pravo i Pravda pokušavala je godinama bez uspeha da ubedi SAD da Poljsku uključe u program Nuklear šering u okviru kojega su američke nuklearne rakete raspoređene u nekoliko evropskih zemalja ali mogu da se upotrebe isključivo uz dozvolu SAD.

„Problem je pre svega to što nemamo nuklearno oružje. Ništa ne ukazuje na to da bi Poljska mogla da ga ima u najbliže vreme. Uvek postoji potencijalna mogućnost učešća u programu Nuklear šering. Tema je otvorena“, kazao je poljski predsednik Andžej Duda ;i kasnije je to ponavljao posle izbijanja rata u Ukrajini.

Premijer Donald Tusk pozdravio je sredinom februara izjavu francuskog predsednika Emanuela Makrona da je spreman da stavi nuklearne vojne kapacitete Francuske na raspolaganje za zajedničku odbranu NATO.

„Vrlo ozbiljno uzimam reči predsednika Makrona da je Francuska spremna da u okviru svojih mogućnosti iskoristi svoj nuklearni potencijal tako da postane deo ukupne evropske bezbednosti. Ti signali stižu već neko vreme i treba im pristupiti vrlo ozbiljno“, rekao je Tusk.

Nova poljska vlada želi da se osloni više na evropsku odbranu nego na eventualne kaprice SAD ako u Beloj kući ponovo bude Tramp ali nastojaće, koliko je to moguće da očuva čvrste transatlantske veze.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari