Ministar energetike RS: Rusi se neće povući iz naftne industrije RS 1Nafta, ilustracija Foto: FreeImages/ rsvstks

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je danas da se ruski vlasnici neće povući iz naftne industrije RS, ali da vlast ne može uticati na to kako će poslovati Rafinerija nafte u Brodu.

Odgovarajući na pitanja poslanika na današnjoj sednici Narodne skupštine RS, Đokić je rekao da je prilikom njegovog nedavnog boravka u Moskvi na energetskom samitu dobio uveravanje ruskog ministra energetike Aleksandra Novaka da predstavnici ruskog „Zarubežnjefta“ nemaju nameru da se povuku iz RS.

Dodao je da je to potvrđeno i tokom razgovora srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika sa premijerom Rusije Dmitrijem Medvedevom na nedavnom sastanku u Beogradu.

„Za nas je jako značajno da imamo takav jasan stav. Ne možemo uticati na način kako će oni poslovati, u kom će kapacitetu i kako aktivirati sva postrojenja i kapacitete kojima raspolažu ovde“, kazao je Djokić.

Prema njegovim rečima, remont Rafinerije nafte u Brodu još traje i ne zna se kada će biti završen.

Djokić je naveo da još nije poznat uzrok havarije u delu postrojenja u Rafineriji nafte u Brodu, koja se desila u oktobru prošle godine.

„Još se čekaju rezultati istrage kako bi oni posle toga mogli donositi odluke i odlučiti na koji način će dalje poslovati“, naglasio je Đokić.

Ministar energetike najavio je razgovore predstavnika vlasti RS i ruske „Optima grupe“, pod čijim okriljem posluje privatizovana naftna industrija RS, u čijem sastavu su rafinerije nafte i ulja u Bosanskom brodu i Modriči, kao i lanac benzinskih pumpi „Nestro petrol“.

Vlada Srpske i Narodna skupština RS 2007. godine donele su odluku o prodaji naftnog sektora ruskoj kompaniji „Njeftegazinkor“.

Potpisan je ugovor koji je podrazumevao da ruska kompanija plati 121 milion evra, a dugovi Rafinerije nafte Brod iznosili su najmanje 106 miliona evra.

Dogovoreno je da ruski kupac preuzme dug za poreze i doprinose, koji su iznosili oko 68 miliona evra, koji će mu biti reprogramirani na devet godina, uz grejs period od četiri godine i bez kamata.

Rusi su isplatili Vladi RS 121 miliona evra za akcije Naftne industrije, s tim da Vlada RS morala isplatiti 72,5 miliona evra poveriocima Rafinerije u Brodu.

Na kraju 2018. godine Rafinerija nafte u Brodu imala je akumulirani gubitak u iznosu od blizu 320 miliona evra.

Posle eksplozije u Rafineriji Brod, 9. oktobra prošle godine, u kojoj je poginuo Ljubo Patković (34), a devet radnika je povredjeno, krenuli su otkazi radnicima.

Na poslu je ostalo 668 od nekadašnjih 1.650 radnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari