Zašto bi Islamska država napala Rusiju i kakav će biti Putinov odgovor? 1Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Napad na moskovsku koncertnu dvoranu Krokus Siti je najsmrtonosniji napad koji je preuzela Islamska država (IS) na evropskom tlu, a potvrđeno je da je ubijeno 137 ljudi.

U petak uveče, napadači koji su naoružani jurišnim puškama ušli su u koncertnu dvoranu na periferiji Moskve, pucajući skoro sat vremena dok su uspaničeni posetioci pokušavali da pobegnu. Tada su napadači zapalili mesto događaja.

Broj mrtvih je nešto veći od razornih napada u Parizu 2015, koji su bili na vrhuncu moći ID, piše Gardijan.

Od petka, događaji su se brzo odvijali, četvorica osumnjičenih – koje je ruska novinska agencija identifikovala kao državljane Tadžikistana – pojavila su se u nedelju na sudu, gde su se izjasnili krivim.

Ostaju, međutim, pitanja: nejasan je naredni potez predsednika Vladimira Putina, dok stručnjaci pokušavaju da objasne tačan motiv napada.

Zašto bi IS napala Rusiju?

Postoje praktični, istorijski i ideološki razlozi zašto bi IS napala Rusiju.

Lideri IS već dugo vide napade na udaljene mete kao sastavni deo svog ekstremističkog projekta. Takve operacije – kada su uspešne – terorišu svoje neprijatelje, ali i mobilišu postojeće pristalice i privlače nove.

Često se ciljevi određuju prema raspoloživim resursima. Pre devet godina, grupa francuskih i belgijskih regruta u Siriji dovela je do talasa napada u obe zemlje.

U proteklih 18 meseci, IS je uložio zajednički napor da regrutuje militante iz centralne Azije preko svog avganistanskog ogranka, poznatog kao Islamska država Horasan Province (ISKP).

Budući da govore ruski, ili čak ruski državljani, ovi regruti mogu lako doći do cilja u Moskvi, nudeći višestruke nove mogućnosti za napade.

Rusija je već dugi niz godina na nišanu IS. Lideri IS, kao i mnogi islamski militanti, imaju na umu rusku podršku režimu Bašara el Asada u Siriji.

Ključna poenta koju je iznela propaganda ID od Pakistana do Nigerije jeste da je Moskva deo šire koalicije hrišćanskih ili zapadnih snaga uključenih u egzistencijalnu, 1.400 godina staru bitku protiv islama.

U izjavama IS koji preuzimaju odgovornost za napad hvale se „ubijanjem hrišćana“.

Lideri ISKP-a takođe mogu videti Rusiju kao podršku nastavku vladavine Talibana, koji ih je potisnuo. Takođe će se setiti brutalnih sovjetskih vojnih operacija u Avganistanu 1980-ih i „džihada“ koji su njihovi očevi ili dedovi vodili protiv moskovskih snaga.

Krvavi rat Rusije u Čečeniji 1999. takođe može biti faktor.

Kakav će biti odgovor Rusije?

Mnogi teroristički napadi nastoje da izazovu snažan represivni odgovor vlasti, sa ciljem dalje eskalacije nasilja. Ako je ovo bio deo plana IS za Moskvu, malo je verovatno da će biti razočarani.

Čini se da je ispitivanje osumnjičenih od strane ruskih vlasti bilo posebno brutalno.

Video snimci koji kruže o njihovim ispitivanjima sugerišu da su muškarci bili mučeni; Čini se da jedan od video snimaka pokazuje kako pripadnici snaga bezbednosti odsecaju uho osumnjičenom, a zatim mu ga trpaju u usta.

Na sudu su svi osumnjičeni izgledali u teškim modricama i natečenih lica. Jedan od njih dovezen je na sud direktno iz bolnice u invalidskim kolicima.

Putin je obećao da će kazniti one koji stoje iza „varvarskog terorističkog napada“ – a muslimanske manjine u Rusiji će se verovatno suočiti sa talasom represije.

U jedinom javnom obraćanju Putina o masakru, on nije pomenuo odgovornost IS.

Umesto toga, uprkos tome što IS preuzima odgovornost za napad i pušta snimke da potkrepi te tvrdnje, Rusija i dalje pokušava da okrivi Ukrajinu.

Putin je u subotu bez dokaza tvrdio da su četvorica uhapšenih naoružanih napadača planirali da pobegnu u Ukrajinu.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da Putin i drugi njemu bliski nastoje da skrenu krivicu sa propusta ruske obaveštajne službe.

SAD su saopštile da su primile obaveštajne podatke da je ISKP delovao sam.

Da li je broj stradalih konačan?

Od ponedeljka nakon napada, radnici hitne pomoći rekli su da nastavljaju potragu za svima koji bi mogli ostati ranjeni ili mrtvi u teško oštećenoj koncertnoj dvorani. Broj mrtvih je porastao više puta tokom vikenda jer je pronađeno još tela.

Mnoge porodice nisu znale da li su živi rođaci prisutni u koncertnoj dvorani u petak uveče. Igor Pogadajev rekao je novinskoj agenciji AP da očajnički traži bilo kakve detalje o tome gde se nalazi njegova supruga nakon što je otišla na koncert i prestala da odgovara na njegove poruke.

Pogodajev je rekao da je pretražio bolnice u ruskoj prestonici i širem moskovskom regionu, tražeći informacije o novoprimljenim pacijentima.

Ali njegova supruga nije među prijavljenima povređenima niti na spisku žrtava koje su do sada identifikovane, rekao je on.

Moskovsko zdravstveno odeljenje saopštilo je u nedelju da je počelo da koristi DNK testiranje za identifikaciju tela ubijenih, proces koji će trajati najmanje dve nedelje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari