Najbolji aerodrom u Dohi, najgori u Londonu 1Foto: Epa/ Kamil Krzaczynski

Najveća “uska grla” avionskog saobraćaja u toku ove godine jesu aerodromi u Londonu, Torontu, Portu, Parizu i Mančesteru, pokazala je sedma godišnja studija AirHelp-a, prenosi Blumberg.

Najbolje rezultate, na osnovu tri faktora – poštovanje vremena leta, kvalitet usluge, i opcije za hranu i kupovinu, ostvario je međunarodni aerodrom Hamad u Dohi, Kataru. Na drugom i trećem mestu se nalaze međunarodni aerodromi u Tokiju i Atini, koji se rangiraju visoko još od 2015. godine.

Svetska turistička organizacija procenjuje da su dolasci međunarodnih turista porasli za šest odsto u odnosu na 2018. godinu, a kašnjenje letova je i dalje najveći problem sa kojim se suočavaju aerodromi.

Kada su u pitanju aerodromi u SAD, AirHelp, organizacija koja je specijalizovana za avionska prava putnika i nadoknadu u slučaju kašnjenja ili otkazivanja, ocenio je da je aerodrom u Nju Džerziju najgori.

Glavni razlog su kašnjenja zbog vremenskih uslova, objasnio je Henrik Zilmer, izvršni direktor AirHelp-a.

„Kašnjenja letova su mnogo češće problem američkih aerodroma, u poređenju sa evropskim. Ako imate i najmanju količinu snega na JFK-u, aerodrom će se zatvoriti“, rekao je Zilmer, misleći na njujorški aerodrom koji se nalazi na 86. mestu.

Među 72 aviokompanije, za koje AirHelp ima statistički značajne podatke, dobijene iz same baze podataka, više komercijalnih dobavljača i 40.000 anketa putnika prikupljenih u 40 zemalja, najniže je ocenjena kompanija sa jeftinim letovima Ryanair.

Već drugu godinu za redom, Qatar Airways je rangiran kao prva aviokompanija, a slede je American Airlines, Aeromexico, SAS Scandinavian Airlines i Qantas, koji zauzimaju prvih pet mesta.

Na dnu liste, pored Ryanair, nalaze se Korean Air, Kuwait Airways i avionska kompanija Thomas Cook sa sedištem u Velikoj Britaniji.

Najbolji aerodrom u Dohi, najgori u Londonu 2
Otkazivanje letova na aerodromu u Čikagu, Foto: Epa/ Kamil Krzaczynski

Jedna od oblasti u kojoj sve aviokompanije, kako smatra Zilmer, treba da poboljšaju svoj rad jesu operacije obrade potraživanja.

“Umesto da otkažu let čim postane jasno da avion neće moći uskoro da poleti, mnoge kompanije prisiljavaju putnike da čekaju na aerodromu, ne informišući ih tačno o dugom kašnjenju leta”, objasnio je Zilmer.

Retko koja kompanija za sad je ekonomski motivisana da rasporedi svoje putnike u druge avio-kompanije kako bi oni stigli na svoje odredište na vreme.

Avio kompanija koja je u toku ove godine imala najveći broj letova koji su stizali na vreme jeste Qatar Airways, koji je u više od 80 odsto slučajeva bio tačan.

Deset najboljih aerodroma 2019. godine:

1. Međunarodni aerodrom Hamad, Katar

2. Međunarodni aerodrom u Tokiju, Japan

3. Međunarodni aerodrom u Atini, Grčka

4. Međunarodni aerodrom Afonso Pena, Brazil

5. Aerodrom Gdanjsk, Poljska

6. Međunarodni aerodrom Šeremetjevo, Rusija

7. Aerodrom Singapur, Singapur

8. Međunarodni aerodrom Radživ Gandi, Indija

9. Aerodrom Tenerife, Španija

10. Aerodrom Kampinas, Brazil

Deset najgorih aerodroma 2019. godine:

123. Međunarodni aerodrom London, Velika Britanija

124. Međunarodni aerodrom Toronto, Kanada

125. Međunarodni aerodrom Porto, Portugal

126. Međunarodni aerodrom, Pariz

127. Aerodrom Mančester, Velika Britanija

128. Međunarodni aerodrom Malta, Malta

129. Međunarodni aerodrom Otopeni, Rumunija

130. Aerodrom Ajndhoven, Holandija

131. Međunarodni aerodrom Kuvajt, Kuvajt

132. Aerodrom Lisabon, Portugal

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari