irpina ukrajinaFoto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Rat u Ukrajini je glavna vest širom sveta već skoro deset meseci. Počelo je 24. februara i ne nazire se kraj.

Iako se u svetu već vodi nekoliko ratova, svetsku populaciju je najviše šokirao onaj u Ukrajini, jer se odvija u Evropi, a pokrenula ga je Rusija, jedna od svetskih velesil, prenosi Oslobođenje.

Međutim, da li znate gde se još vodi rat širom sveta?

Prema stranici World Population Overviev, pored ruske agresije, širom sveta postoje i građanski ratovi, terorističke pobune, ratovi protiv narko-bandi, etničko nasilje i politički nemiri.

Mijanmar

Vrsta rata: Građanski rat

Procenjeni broj žrtava u 2022.godini: 13.646

Sukob između različitih etničkih frakcija u Mjanmaru počeo je 1948. godine, kada je zemlja stekla nezavisnost od Ujedinjenog Kraljevstva. Prema VPO, građanski rat u Mjanmaru je najduži rat te vrste na svetu.

I dok se intenzitet ratovanja nakratko smanjio od 2011. do 2021. godine, sve se vratilo u normalu posle vojnog udara iste godine. Projekat podataka o lokacijama i događajima oružanog sukoba (ACLED) procenjuje da je u tom ratu stradalo 11.000 ljudi, a samo u prvih osam meseci ove godine tom broju je dodato više od 13.000 žrtava.

Avganistan

Vrsta rata: građanski rat/teroristička pobuna

Broj žrtava u 2022. godini: 2.710

Rat u Avganistanu traje s prekidima od 1978. godine. Najnovija faza rata počela je 2001. godine i prvenstveno je fokusirana na američke i snage UN, i ujedinjene avganistanske trupe u borbi protiv talibanskih pobunjenika. Prema podacima ACLED-a, samo u 2020. ovaj rat je doneo 30.936 žrtava. Povlačenjem američkih trupa iz Avganistana 2021. godine, talibani su odmah preuzeli kontrolu nad zemljom. Nastavljen je rat između talibana i drugih frakcija, uključujući ISIL-K, koji je bombardovao aerodrom u Kabulu tokom evakuacije američkih snaga. Kada je u pitanju 2022. godina, u toj zemlji je umrlo više od 2.700 ljudi.

Etiopija (uključujući Eritreju)

Vrsta rata: Građanski rat

Broj žrtava u 2022. godini: 4.790

Tenzije između zaraćenih političkih partija u Etiopiji eskalirale su u građanski rat u novembru 2020. Eritreja, koja se na severu graniči sa Etiopijom, takođe je poslala trupe u sukob. Nasilje se prelilo na susedne zemlje i tako su počeli pojedinačni manji sukobi u Sudanu i Somaliji.

Rat u Etiopiji je rezultirao sa više od 9 hiljada evidentiranih žrtava (mada neki izvori kažu i više od 50 hiljada). Izveštaji govore o čestim ratnim zločinima u Etiopiji.

Meksiko

Vrsta rata: Rat protiv narko-bandi

Broj žrtava u 2022. godini: 5.393

Meksički rat protiv narko bandi je sukob između vlade Meksika i nekoliko moćnih i nasilnih narko kartela. Procenjeno je da je ovaj rat rezultirao sa najmanje 350 hiljada žrtava, a više od 72 hiljade njih je nestalo u periodu od januara 2006. do maja 2021. godine.

Jemen (uključujući Saudijsku Arabiju)

Vrsta rata: Građanski rat

Broj žrtava u 2022. godini: 5.548

Građanski rat u Jemenu počeo je u septembru 2014. kada je oružani pokret Huski preuzeo kontrolu nad Sanom, glavnim gradom Jemena i sedištem aktuelne vlade koju je predvodio predsednik Abdrabuh Mansur Hadi.

Obe frakcije tvrde da su zvanična vlada Jemena. Saudijska Arabija je intervenisala da pomogne Hadiju početkom 2015. godine, predvodeći koaliciju azijskih i afričkih zemalja, uz pomoć Sjedinjenih Država.

ACLED je procenio da je ovaj rat do sada rezultirao sa više od 140 hiljada žrtava, a najveći broj je bio 2020. godine, skoro 20 hiljada.

U aprilu 2022. godine, obe strane u sukobu dogovorile su dvomesečno primirje, koje je više puta produžavano. Međutim, tokom primirja je bilo i žrtava – zabeleženo je više od 2.000 kršenja primirja.

Izrael i Palestina

Iako nije naveden u izveštaju VPO, izraelsko-palestinski sukob se smatra jednim od najdužih modernih sukoba. Počelo je 40-ih godina prošlog veka. Srž podsticanja sukoba leži u činjenici da Palestina traži punu nezavisnost od Izraela i povlačenje svih izraelskih vojnika sa svojih teritorija, dok izraelski ortodoksni Jevreji, nacionalisti i desničari to odbacuju jer smatraju da Zapadna obala i Gaza istorijski pripada Jevrejima i da Palestinci nisu narod.

Pored ovih ratnih događaja, stranica Konflikti2022 podseća nas na nekoliko situacija širom sveta koje bi mogle da prerastu u sukob. Među njima su i tenzije između SAD i Kine.

Mapu pogledajte OVDE.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari