Nelagoda u Evropi zbog odlaska Matisa 1Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Ostavka ministra odbrane Džejmsa Matisa unela je priličan haos u Belu kuću jer je pokazala odlučnost uticajnih republikanaca da se udalje od američkog lidera, piše Rojters.

Matis, široko poštovana ličnost, posmatran kao faktor stabilnosti unutar administracije, podneo je ostavku usled neslaganja sa predsednikom Donaldom Trampom oko spoljne politike.

Ministar je objavio pismo ostavke u kojem je naveo fundamentalne razlike između dvojice dojučerašnjih bliskih saradnika i implicitno kritikovao Trampa zbog, kako je naveo, zanemiravanja inostranih saveznika. Matis je predsedniku SAD zamerio i na pristupu „malignim akterima i strateškim konkurentima“ na svetskoj sceni.

Ostavka je usledila dan pošto je Tramp neočekivano objavio povlačenje vojnika iz Sirije i naredio povratak 14.000 vojnika iz Avganistana. Matis je, kako se navodi, u četvrtak popodne došao u Belu kuću sa namerom da ubedi Trampa da pristane na postepeno povlačenje vojske iz Sirije i da ostavi njih nekoliko stotina, navode diplomatski izvori, prenosi Gardijan. Matis se, takođe, usprotivio Trampovim planovima da prepolovi američki kontigent u Avganistanu. Ostavka se tumači kao dokaz da su njegove primedbe odbijene.

Kako je kazao Matis, na funkciji će ostati do 28. februara kako bi ostavio vremena da njegov naslednik bude nominovan i potvrđen u Senatu. Ostavka Matisa uzbunila je američke saveznike u Evropi koji su u njemu videli kontinuitet u američkoj odbrambenoj politici. Matis je uporno naglašavao važnost saveza, naročito NATO, i to u lice skeptičnom predsedniku. Njegovo pismo ostavke to je i naglasilo kao i potrebu da ostanu „odlučni i nedvosmisleni“ u pristupu prema Kini i Rusiji. „Osnovno uverenje do kojeg sam uvek držao jeste da je naša snaga kao nacije neraskidivo povezana sa našim jedinstvenim i sveobuhvatnim sistemom saveza i partnerstava“, napisao je Matis.

Kako je dodao, smatrao je da saveznike treba tretirati sa poštovanjem i držati širom otvorene oči prema malignim akterima i strateškim konkurentima, ali da sada veruje da predsednik ne deli takva uverenja. Saveznici u Evropi koji imaju vojnike u severnoj Siriji i deluju zajedno sa američkim specijalnim snagama nisu konsultovani pre nego što je Tramp doneo odluku o povlačenju. Odluku su oštro kritikovali i republikanski senatori, ali i Britanci i Francuzi. Hvale su stigle od ruskog predsednika Vladimira Putina.

Portparolka Bele kuće Sara Sanders kazala je novinarima da je predsednik ipak imao dobre odnose sa Matisom iako se ponekad nisu slagali, te da je Tramp uvek sluša članove svog tima za nacionalnu bezbednost iako na kraju dana sam donese odluku. Glasine o odlasku Matisa kolale su mesecima. U septembru je Matis to negirao kazavši novinarima: „Naravno da ne razmišljam o odlasku, volim ovo mesto“. Mesec dana kasnije, Tramp je nagovestio da bi Matis mogao napustiti funkciju. „General Matis je dobar momak. Možda ode u jednom trenutku. Mislim, svi u nekom trenutku odu, to je Vašington“, tvrdio je tada Tramp.

Kako prenosi Rojters i neki najbliži Trampovi saradnici pokazali su duboku zabrinutost povodom toga u kom pravcu ide administracija na pola mandata. Pred Trampov su brojne teškoće u 2019, piše britanska agencija, navodeći da će verovatno dominirati istraga specijalnog tužioca o umešanosti Rusije u ishod izbora 2016, kongresne istrage u vezi sa za njegovim biznisom, poslovanje njegove porodice i ministara u kabinetu.

Demokrate će u januaru preuzeti kontrolu nad Predstavničkim domom Kongresa i najavljuju da planiraju da iskoriste većinu koju imaju da „kopaju dublje u Trampovu prošlost i u sve oko njegove administracije“.

Od novembarskih izbora za Kongres, Tramp je otpustio generalnog tužioca Džefa Sešnsa i šefa osoblja Bele kuće Džona Kelija jer je, kako je tvrdio, u njih izgubio poverenje, kao i ministra zaduženog za državnu upravu Rajana Zinkea. Ostali su viđeni kao ličnosti koje bi se duže mogle zadržati na funkciji, piše Rojters. Tramp je, kako je naveo, zadovoljan radom ministarke za unutrašnju bezbednost Kirstjen Nilsen naročito zbog njenog pristupa da pojača bezbednost na granici, a siguran je i sekretar za trgovinu Vilbur Ros, koji neće dobiti otkaz sem ukoliko sam ne poželi ode, prenose izvori iz Bele kuće. Ipak Matisova ostavka je unela posebnu disharmoniju, prenosi Rojters.

„Katastrofa se nazire“

Uticajna ličnost iz Vašingtona, čovek koji često dolazi u sukob sa Trampom, nekadašnji Obamin savetnik za unutrašnju bezbednost i direktor CIA Džon Brenan napisao je juče na Tviteru: „Dobro republikanci, koliko ćete još dugo pustiti ovu farsu od predsedništva? U vreme takvih političkih, ekonomskih i geostrateških turbulencija – nacionalno i globalno – čekate li da se katastrofa dogodi pre nego što delujete. Katastrofa se nazire“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari