olaf šolcFoto: EPA-EFE/FILIP SINGER

To kako se Nemačka poslednjih meseci ponaša u Briselu već nekoliko puta je dospevalo na naslovne strane. Mnogi kompromisi su, naime, bili ugroženi. Poslednji je slučaj sa Zakonom o lancima snabdevanja.

Kada Lara Volters pomisli na nemačke Liberale, seti se svog dvogodišnjeg sina kako besno baca igračke iz kolica. „Ako tako nastavimo u Evropi, nećemo moći da postignemo nikakav napredak“, kaže holandska socijaldemokratkinja za nemački javni servis ARD.

Ona je, naime, preuzela vođstvo u pregovorima o Zakonu o lancima snabdevanja – činilo se do konačnog kompromisa. Projekat bi, međutim, mogao i da propadne, a Volters za to odgovornim smatra nemačke Liberale (Stranka slobodnih demokrata, FDP). Ta partija nedavno je najavila da u tome neće podržati svoje koalicione partnere iz vladajuće koalicije, Socijaldemokrate i Zelene. Zato je nemačka vlada bila uzdržana na glasanju 27 država-članica EU u petak 9. februara u Briselu – što se računa kao „Ne“.

Koliko je Nemačka pouzdana kao partner u EU?

Zakon o lancima snabdevanja nije usamljen slučaj. Poslednjih meseci, u Briselu se mnogo priča o tome kakve političke poteze povlači Nemačka. Kompromisi o kojima se dugo pregovaralo dovedeni su u pitanje – bilo da se radi o planu da se nakon 2035. ne dozvole nikakvi novi automobili s unutrašnjim sagorevanjem, ili o prvoj regulativi veštačke inteligencije u svetu, ili, nedavno, o novim standardima emisije štetnih gasova za kamione i autobuse.

Ministri iz redova FDP-a se premišljaju i ministarka spoljnih poslova Analena Berbok iz stranke Zelenih javno je rekla: „Ako prekršimo reč koju smo dali u Briselu, izgubićemo kredibilitet“. To, kako kaže, škodi „našoj pouzdanosti kao partnera i našoj težini u Evropi“. Ministarka Berbok je pritom nesumnjivo mislila na koalicione partnere iz redova Liberala.

„Nemački glas“

Koliko je najveća ekonomija EU pouzdan partner? Mora se reći da nije novost da nemačke koalicione vlade ne uspevaju da se na vreme dogovore oko zajedničkog stava pa da zbog toga prilikom glasanja u EU budu uzdržane. Ipak, kašnjenje koje to izaziva u zakonodavnom procesu ne nailazi na nezadovoljstvo samo kod Holanđanke Volters.

Konačno rešenje se onda traži na sastanku pregovarača iz tri institucije EU: Evropskog parlamenta, predsedništva Saveta EU koje predstavlja 27 država-članica i Evropske komisije, a krajnji rezultat je kompromis o kojem Savet i Parlament moraju ponovo da glasaju.

Evropska unija svakako je poznata kao gigantska mašina za kompromise. Dok se 27 zemalja i njihovi izabrani predstavnici u Evropskom parlamentu dogovore, može da prođe poprilično vremena. S vremena na vreme neka zemlja vidi potrebu da se usprotivi, ali to nije drama, a nije ni praksa samo Nemačke.

Ipak, važno je da se na duži rok ne izgubi pouzdanost. U početku je vladajuća koalicija u Berlinu želela da obezbedi „jedinstven nastup prema evropskim partnerima i institucijama“… A danas? Nakon odbijanja Zakona o lancima snabdevanja, socijaldemokratski ministar rada Hubertus Hajl optužio je Liberale za „ideološki motivisanu blokadu“.

FDP, sa svoje strane, ukazuje da su njihovi razlozi za odbijanje „suštinski“: cilj bolje zaštite ljudskih prava i životne sredine u lancima snabdevanja treba podržati, kažu, ali postoji i pretnja, između ostalog, od „dodatnih birokratskih opterećenja“. I još: „U borbi za naše vrednosti i nama u EU je potreban novi realizam, i zato ne smemo lažno da se vezujemo za birokratske propise“.

To su napisali ministar finansija Kristijan Lindner i ministar pravde Marko Bušman, obojica Liberali. A onda je upravo to što je Bušman poslao obrazloženje svim državama EU izazvalo ljutnju: „Neusklađenim“ pismom i „lažnim izjavama“ ministar FDP-a pokušava da promeni mišljenje drugih zemalja – „to je otrcano i opasno“, napisao je poslanik SPD-a Timo Velken na platformi Iks.

Nepredvidljivost u vremenima krize

Nemačka je poslednjih meseci u više navrata izazivala sleganje ramenima, odmahivanje glavom, pa čak i bes u evropskoj četvrti Brisela. Nepredvidljivost svakako nije ono što se očekuje od nemačke vlade u vremenima krize.

A kancelar? Na specijalnom samitu u Briselu, Olaf Šolc je naglasio da je Zakon o lancima snabdevanja „naravno, nešto što smatramo ispravnim“. A povodom koalicionog spora rekao je ovo: „Ponekad se napredak kreće kao puž.“ Pritom, još uvek nema naznaka da on želi uskoro da ubrza tog puža.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari