Nemačka najobožavanija država na svetu 1Foto: EPA-EFE/ LUKAS BARTH-TUTTAS

Nemačka je već treću godinu najobožavanija zemlja na svetu, dok se za daleko drugo mesto bore Sjedinjene Države, Kina i Rusija, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja o globalnom rukovodstvu.

Godišnja anketa javnog mnjenja koju sprovodi Galup dovodi u još veću sumnju tvrdnju državnog sekretara SAD Majka Pompea koju je izneo u petak da su SAD „savršeno pozicionirane“ da predvode „slobodan svet“ u okviru novog ideološkog rivalstva s Komunističkom partijom Kine.

Prema pisanju Gardijana, globalni rejting SAD za 2019. iznosi 33 odsto i samo su jedan procentni poen ispred Kine i tri ispred Rusije.

S rejtingom od 44 odsto Nemačka znatno premašuje sve tri zemlje.

Anketa u kojoj je učestvovalo po hiljadu ljudi u 135 zemalja je sprovedena širom sveta 2019, pre udara pandemije virusa korona.

Globalna pozicija Vašingtona bi mogla dodatno da se pogorša usled lošeg rukovođenja pandemijom, zbog čega su SAD jedno od najvećih žarišta kovida 19.

Američki predsednik Donald Tramp je više puta rekao da je učinio da SAD ponovo budu poštovane u svetu, ali rezultati ankete pokazuju suprotno, piše britanski list.

Amerika je svake godine bile najobožavanija zemlja na svetu dok je na vlasti bila administracija Baraka Obame osim jedne (kada je bila na drugom mestu odmah iza Nemačke 2011), ali im je onda naglo pala popularnost za 18 procentnih poena, pošto je Tramp preuzeo vlast, da bi posle toga neznatno porasla na nešto više od 30 odsto.

„Kada pročitate najnovije rezultate u ovom izveštaju o tome kako se u svetu rangira rukovodstvo glavnih svetskih sila, lideri koji su izneli argumente za najveću izvesnost su najbolje prošli“, rekao je glavni urednik Galupa Mohamed Junis.

„Dugogodišnja nemačka kancelarka Angela Merkel, voljena ili omražena, jedna je od najpredvidljivijih liderki u izuzetno nesigurnim vremenima i u Evropi i u globalnom poretku.“

Junis je dodao da virus korona može još više da ugrozi status Amerike.

„Imidž američkog rukovodstva bi naročito ozbiljno mogao da strada, pošto svet posmatra kako se američke države i federalna vlada bore da stope zaraženih stave pod kontrolu.“

Rejting američkog rukovodstva je najniži među tradicionalnim evropskim saveznicima SAD, pri čemu njegov učinak negativno ocenjuje 61 odsto ispitanika, a pozitivno samo 24 odsto.

U Ujedinjenom Kraljevstvu 65 odsto je dalo pozitivnu ocenu, a 25 odsto negativnu.

Sličan rezultat je u Francuskoj, a u Nemačkoj Amerika stoji još gore – 78 odsto ispitanika je izrazilo negativan stav prema rukovodstvu u Vašingtonu, a samo 12 odsto pozitivan.

I u Australiji preovladava skepsa prema SAD, pri čemu je 67 odsto ispitanika dalo negativnu ocenu, a 23 odsto pozitivnu.

Jedini kontinent gde su SAD zadržale sveukupno pozitivan imidž jeste Afrika, gde tesna većina od 52 odsto odobrava ono što one rade, ali je to mnogo manje od 85 odsto Afrikanaca koliko ih je Ameriku podržalo 2009. nakon što je Barak Obama pobedio na izborima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari