Nemačka vlada brani plan za ublažavanje pravila o državljanstvu 1Foto: EPA-EFE/Andreas Gora / POOL

Vlada Nemačke brani plan kojim bi ljudima bilo olakšano podnošenje zahteva za državljanstvo, suprotstavljajući se pritužbama unutar vladajuće koalicije i opozicije da bi to moglo podstaći ilegalnu imigraciju, piše RTCG.

Iz Vlade je rečeno da želi podstaći imigraciju i obuku kako bi se uhvatila u koštac sa nedostatkom veština koji opterećuje najveću evropsku ekonomiju u vreme slabljenja rasta i kada starenje stanovništva vrši pritisak na javni penzioni sistem.

Dokument kojeg je dobio Reuters, a o kojem je ranije izvestila nemačka novinska stranica t-online, pokazuje da vlada želi olakšati prijavu za državljanstvo tako što će značajno smanjiti prag prihoda za migraciju i uvođenjem sistema bodovanja.

„Svako ko ovde živi i radi na stalnoj osnovi takođe bi trebao imati mogućnost da glasa i bude biran, trebao bi biti deo naše zemlje sa svim pravima i obavezama koje to prate“, rekao je kancelar Olaf Šolc na televizijskom forumu za imigraciju.

„I to bi trebalo biti potpuno nezavisno od porekla, boje kože ili verske pripadnosti“, dodao je.

Ministarka unutrašnjih poslova Nancy Faeser iznela je planove za smanjenje maksimalnog broja godina koje osoba mora čekati pre nego što postane državljanin sa osam na pet, te ukidanje ograničenja za dvojno državljanstvo.

Uslovi poznavanja nemačkog jezika za državljanstvo takođe bi bili olakšani za pripadnike takozvane „gastarbajterske“ generacije, od kojih su mnogi Turci, koji su u Nemačku 1950-ih i 1960-ih došli kao radnici migranti.

Šolc je dalje rekao da će Nemačka, ponavljajući politiku u drugim zemljama, uvesti „transparentan, nebirokratski“ sistem imigracionih bodova kako bi omogućila strancima koji imaju odgovarajuće kvalifikacije da se prijave za posao.

Takođe bi bilo lakše studirati ili steći kvalifikacije u Nemačkoj, rekao je. Takođe je branio dopuštanje dvojnog državljanstva imigrantima.

Kabinet će u sredu raspravljati o nacrtu zakona, rekao je Šolc, nakon čega se mora iznijeti poslanicima u Bundestagu, donjem domu parlamenta. Zakonske izmene bi mogle stupiti na snagu u ljeto 2023. godine rekla je ministrica unutrašnjih poslova.

Generalni sekretar FDP-a, partnera u koaliciji sa SPD-om i Zelenima, protivi se planu. U intervjuu za Rheinische Post, Bijan Djir-Sarai je doveo u pitanje vrijeme uspostavljanja plana, osuđujući nedostatak napretka u deportacijama i borbi protiv ilegalne migracije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari