Nemački kancelar Olaf Šolc dobio "šamar" od kineskog lidera Si Đinpinga 1Foto: EPA-EFE

Nemački kancelar Olaf Šolc dobio je danas šamar od kineskog lidera Si Đinpinga zbog okretanja Evrope ka trgovinskom protekcionizmu, preneo je Politiko.

Uprkos tome što su državni mediji prikazali prijateljsko okruženje, uz čaj i šetnju sa kineskim predsednikom, pritužbe Pekinga zbog nadolazećeg rata Evrope protiv zelene tehnologije bile su očigledne tokom sastanka Sija sa liderom najveće ekonomije EU.

„Kineski izvoz električnih vozila, litijumskih baterija i solarnih panela je ogroman doprinos svetskim naporima da se uhvati u koštac sa klimatskim promenama“, kazao je Si.

Kineski lider je komentarisao istragu koju je Brisel pokrenuo prošle godine o subvencijama koje kineska država daje za električna vozila, a nedavno je Evropska komisija najavila i istragu državne podrške kineskim vetroturbinama, koje se postavljaju u evropskim projektima, koja je usledila nakon sličnih provera železničkih i solarnih projekata.

Si je Šolcu, koji boravi u Kini u četvorodnevnoj poseti, rekao da „dve strane treba da se čuvaju porasta protekcionizma“ i poručio da Berlin ne bi trebalo da govori o smanjenju rizika, jer nema nikakvog rizika u bilateralnim vezama.

Ističući da Peking „nije bezbednosna pretnja“, Si je rekao da kinesko-nemačku saradnju ne treba tumačiti kao rizik.

„Bilo da se radi o tradicionalnim oblastima, kao što su proizvodnja mašina i automobila, ili novim oblastima, kao što su zelena tranzicija, digitalizacija ili veštačka inteligencija, dve zemlje imaju ogroman potencijal za saradnju“, kazao je Si.

Šolc je u Kinu stigao sa brojnom delegacijom vodećih nemačkih privrednika koji žele da zadrže svoje unosne poslovne mogućnosti u Kini, ali svoje uvodne reči nije fokusirao na trgovinu, već na Ukrajinu, pozvavši Sija da „više doprinese pravednom miru u Ukrajini“.

„Ruski agresivni rat protiv Ukrajine i rusko naoružavanje imali su veoma značajan negativan uticaj na bezbednost u Evropi. To direktno utiče na naše suštinske interese“, rekao je Šolc.

Si se nije obavezao ni na šta kada je reč o Ukrajini, već je podržao „sve napore koji vode mirnom rešavanju krize i blagovremenom sazivanju međunarodne mirovne konferencije koju priznaju i Rusija i Ukrajina“.

Pozvao je na „ravnopravno učešće svih strana u razgovorima o mirovnim planovima“, čime je poručio da Evropa treba da pozove Rusiju za sto, a zamolio je Zapad da „ne doliva ulje na vatru“, što je kineski eufemizam za slanje oružja Ukrajini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari