Preliminarni rezultati izbora u Crnoj Gori: Kako izgleda trenutna projekcija CeMI po pitanju poslaničkih mesta u Skupštini? 1Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Pokret Evropa sad na današnjim vanrednim parlamentarnim izborima osvojio je 25,6 odsto glasova, pokazuju preliminarni podaci Centra za monitoring i istraživanje (CeMI), na osnovu 99 odsto obrađenog uzorka.

Koalicija „Zajedno“ (DPS-SD-LP-DUA) osvojila je 23,8 odsto, „Za budućnost Crne Gore“ (NSD-DNP) 14,8, koalicija „Hrabro se broji“ (Demokrate-URA) 12,3 odsto, pišu Vijesti.

Bošnjačka stranka ima 6,9 odsto, Socijalistička narodna partija (SNP) i Demos 3,3 odsto.

Ispod cenzusa su trenutno Pravda za sve sa 2,9 odsto i Socijaldemokratska partija (SDP) sa 2,8 odsto.

Albanski forum ima 2 odsto, Albanska alijansa 1,4, Preokret 1,4 odsto, a Narodna koalicija (DHP, Prava, Slobodna) 1,1 odsto.

Pokret za promjene je na 0,7 odsto, Hrvatska građanska inicijativa na 0,6, a Mi možemo na 0,5 odsto.

Glasalo je 56,6 odsto birača.

Građani Crne Gore danas su na vanrednim, parlamentarnim izborima birali svoje predstavnike u skupštini između 15 izbornih lista, a glasanje je obeležila značajno niža izlaznost u odnosu na prethodne izbore u poslednjih sedam godina.

Prema podacima Centra za demokratsku tranziciju do 19 sati glasalo je 50,3  odsto birača, što je značajno niži odziv u odnosu na prethodne izbore iz 2020, kada je glasalo 74,2 odsto građana s pravom glasa, pokazju podaci Centra za demokratsku tranziciju (CDT).

Izaznost u drugom krugu predsedničkih izbora u aprilu do 19 sati je bila 67 procenata, a na parlamentarnim izborima 2016. godine biračko pravo je sat do zatvaranja birališta iskoristilo 71 odsto građana s pravom glasa.

Biračko pravo ima 542.468 građana koji su mogli da glasaju do 20 sati.

Nevladine organizacije su ocenile da je na današnjim izborima zabeleženo manje nepravilnosti u odnosu na prethodna, dva kruga predsedničkih izbora iz marta i aprila ove godine.

Za favorita na izborima je važio popularni, vanpalamentarni Pokret „Evropa sad“ koji predvodi bivši ministar finansija Milojko Spajić. Kandidat tog pokreta Jakov Milatović je u aprilu na predsedničkim izborima ubedljivo pobedio doskorašnjeg predsednika države i lidera Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića.

Građanski Pokret „URA“, premijera u tehničkom mandatu Dritana Abazovića, nastupio je zajedno sa Demokratama nekadašnjeg predsednika skupštine Crne Gore Alekse Bečića, u koaliciji „Hrabro se broji“.

Koaliciju okupljenu oko Demokratske partija socijalista (DPS) doskorašnjeg lidera te partije Mila Đukanovića, prevodi vršilac dužnosti predsednika te partije Danijel Živković. U tom predizbornom savezu su Socijaldemokrate (SD), Demokratska unija Albanaca (DUA) i Liberalna partija (LP), dosadašnji koalicioni partneri DPS-a.

Socijademokratska partija (SDP) je samostalno nastupila sa listom „SDP-Za našu kuću“ a predvodi je gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.

Članice doskorašnjeg Demokratskog fronta (DF) odlučile su se za odvojene nastupe, jer je taj pro-srpski savez rasformiran uoči parlamentarnih izbora. Nova srpska demokratija (NOVA) Andrije Mandića i Demokratska narodna partija (DNP) Milana Kneževića, nastupile su u koaliciji „Za budućnost Crne Gore“. Predizbrnu koaliciju predvodi Knežević, a u savezu je i Radnička partija.

Njihov doskorašnji saveznik „Pokret za promjene“ Nebojše Medojevića samostalno je nastupio.

I manjinske partije su se uglavnom odlučile za samostalni nastup.

Bošnjačku stranku (BS) sa listom „Jasno je!“ predvodio je čelnik te partije i potpredsednik vlade Ervin Ibrahimović, a Hrvatsku građansku inicijativu (HGI) predsednik te partije Adrijan Vuksanović. Albanske partije, osim DUA, koja nastupa u koaliciji sa DPS-om, nastupile su u dvije koalicije „BESA-za Evropski razvoj“ i „Albanska alijansa“.

Za mandate u novom sazivu skupštine nadmetala se koalicija Socijalističke narodne partije (SNP) potpredsednika vlade Vladimira Jokovića i Demos-a Miodraga Lekića, lista „Pravda za sve!“.

Na izborima je učestvovala i koalicija nekadašnjeg ministra pravde Vladimira Leposavića, savez „Narodna koalicija – složno i tačka“ koju predvodi bivši direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Dejan Vukšić, nova partija „Preokret – za sigurnu Crnu Goru“, nekadašnjeg poslanika Srđana Perića, kao i koalicija „Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari