"Oni koji nastoje da negiraju, banalizuju ili promovišu revizionizam štete naporima za mir: Specijalna savetnica UN za sprečavanje genocida 1foto EPA-EFE/SARAH YENESEL

Specijalna savetnica Ujedinjenih nacija za sprečavanje genocida Alis Vairimu Nderitu ocenila je da usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini predstavlja izuzetno značajan korak u odavanju počasti žrtvama genocida u Srebrenici, preživelima i njihovim porodicama.

„Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju nedvosmisleno je dokazao da zločini počinjeni u Srebrenici predstavljaju genocid. Oni koji nastoje da negiraju, banalizuju ili promovišu revizionizam u vezi sa ovim i drugim zločinima počinjenim tokom sukoba, o čemu su presudili nadležni sudovi, štete ne samo žrtvama tih zločina, već i ukupnim naporima za mir i pomirenje u Bosni i Hercegovini i u širem regionu”, rekla je Nderitu.

Ona je posebno istakla stalno prisustvo poricanja genocida, koji predstavljaju uvredu ne samo za presude, već i za žrtve i preživele, koji se tako ponovo viktimizuju, prenosi Glas Amerike.

„Dovoditi u pitanje tragičnu realnost onoga što se dogodilo u Srebrenici nije prihvatljivo, a još je opasnije pojačavanje širenja poruka koje negiraju da se genocid dogodio, uključujući govor mržnje i veličanje ratnih zločinaca“, navodi se u njenom saopštenju.

Dodaje se da su preživeli dugo bili najjači glasovi koji su se bunili zbog poricanja genocida i morali su „da svedoče, iznova i iznova da su njihova iskustva bila stvarna.

Negiranjem genocida se mora prioritetno pozabaviti i suprotstaviti mu se”, naglasila je Nderitu.

Ona je pohvalila, kako je istakla, neumoran rad i nepokolebljivo herojstvo udruženja „Majke Srebrenice“, koje su se kontinuirano borile za pravdu i čiji rad je danas zasluženo dobio međunarodno priznanje.

Ističući da je krivična odgovornost koju sudovi utvrde individualna, a nikada kolektivna, Nderitu je naglasila važnost podrške tekućim inicijativama za mir, ozdravljenje i pomirenje u Bosni i Hercegovini i u širem regionu.

Komesar UN za ljudska prava Volker Turk pozdravio je usvajanje rezolucije i naveo da ona odaje priznanje žrtvama i preživelima u potrazi za istinom i pravdom i promoviše kulturu sećanja u Bosni i Hercegovini i regionu.

„Rezolucija je još važnija ako se uzme u obzir stalni revizionizam, negiranje genocida u Srebrenici i govor mržnje političara na visokim funkcijama u Bosni i Hercegovini i u susednim zemljama.

Protekle nedelje su pokazale koliko je hitno da se reše pitanja iz prošlosti u Bosni i Hercegovini i na Zapadnom Balkanu“, kazao je Turk.

On je istakao da je čvrsto protiv negiranja genocida u Srebrenici, kao i ostalih ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti počinjenih u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995, i drugih pokušaja da se ponovo piše istorija tih događaja zabeleženih i u sudskim procesima.

„Takođe se oštro protivim glorifikovanju ratnih zločinaca i svakom obliku govora mržnje i diskriminacije“, poručio je Turk.

Organizacija za ljudska prava „Hjuman rajts voč“ podsetila je da se u rezoluciji pominju lideri bosanskih Srba zbog učešća u genocidu nad muslimanima, ali ne i neuspeh mirovnih snaga UN da zaštite hiljade muškaraca i dečaka.

Navodi se i da su reakcije i kontroverze u vezi sa rezolucijom „oštar podsetnik da proces obezbeđivanja odgovornosti za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji nije završen“.

„Tužno je da je čak i ova skromna rezolucija, koja se oslanja na obaveze država prema Konvenciji o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, za neke previše.

Rezolucija i kontroverza koju je izazvala u Bosni i Srbiji su oštar podsetnik da proces obezbeđivanja odgovornosti za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji nije završen“, navodi se u saopštenju.

I Memorijalni centar Srebrenica pozdravio je odluku članica Generalne skupštine UN i naveo da je za preživele ovo još jedan dokaz da nisu sami u misiji očuvanja istinu o genocidu u Srebrenici.

„Moramo da pošaljemo poruku da možemo i moramo da živimo zajedno, ali ponekad moramo da prihvatimo i najgorče strane istorije, odnosno da je genocid počinjen u ime jednog naroda nad drugim“, rekla je portparolka Memorijalnog centra Almasa Salihović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari