Oružje u središtu evropske špijunske afere 1Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Na današnjem sastanku ministara inostranih poslova zemalja Evropske unije biće reči o proterivanju 18 ruskih diplomata iz Češke kojima je naređeno da napuste tu državu u roku od 48 sati u znak odmazde jer su dvojica ruskih obaveštajnih operativaca umešani u eksploziju češkog skladišta oružja 2014, najavio je vršilac dužnosti šefa češke diplomatije Jan Hamaček.

Češka policija objavila je fotografije dvojice osumnjičenih Rusa – Aleksandar Petrov i Ruslan Boširov – i traže od Rusije da ih izruči radi „informativnog razgovora“.

Iz Moskve poručuju da ruski Ustav sprečava njihovo izručenje. Pomenuta dvojica dovode se u vezu ne samo sa eksplozijom u Češkoj, već i sa trovanjem bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije 2018. u Solzberiju u Britaniji i još jednim pokušajem trovanja u Bugarskoj 2015.

Zbog sumnji da je Jedinica 29155 ruske vojne obaveštajne službe (GRU) učestvovala u eksploziji skladišta oružja u Vrbeticama u Češkoj 2014, o čemu će, kako je najavljeno, biti obavešten i NATO, češki premijer Andrej Babiš je doneo odluku da 18 diplomata Moskve napuste Prag u roku od 48 sati.

Mediji podsećaju da je u nekoliko eksplozija u jesen 2014. razneto skladište oružja u Vrbeticama, 330 kilometara jugoistočno od Praga. Tada je stradalo dvoje radnika privatne fabrike koja je iznajmljivala skladište od državne vojne organizacije.

U prvim reagovanjima iz Rusije, tvrdnje Praga o učešću ruskih obaveštajaca u pomenutoj eksploziji ocenjene su kao apsurdne. „Ruski odgovor na proterivanje 18 diplomata trebalo bi da bude proporcionalan“, najavio je Vladimir Džabarov, prvi zamenik šefa Odbora za međunarodne poslove gornjeg doma ruskog parlamenta.

Aludirajući na moguću rusku odmazdu, neimenovani ruski diplomatski izvor rekao je da je Češka ovim potezom „očito odlučila da zatvori svoje diplomatsko predstavništvo u Moskvi“, prenosi agencija Interfaks.

Bi-Bi-Si navodi da dokazi povezuju eksploziju iz Češke i pokušaj trovanja u Bugarskoj sa jedinicom GRU. U ogromnoj eksploziji stradala su dvojica radnika starosti 56 i 69 godina čiji su posmrtni ostaci pronađeni više od mesec dana kasnije.

Iako se isprva pretpostavljalo da je eksplozija bila nesrećan slučaj, iscrpna istraga na kraju je dovela do Moskve i Jedinice 29155 GRU. Nakon trovanja u Solzberiju bivšeg ruskog špijuna Skripalja i njegove ćerke Julije, evropske službe bezbednosti istraživale su niz ranije neobjašnjivih događaja kada se došlo do ključnog otkrića, prenosi Bi-Bi-Si izjavu izvora bliskog istrazi.

Bila je to imejl poruka, navodi se, poslata na adresu Imex Group, kompanije koja je upravljala skladištem. Navodno je bila poslata sa adrese Nacionalne garde Tadžikistana, a bila je u vezi sa zahtevom da se „dvojici muškaraca omogući pristup lokaciji radi inspekcije“.

U prilogu su dostavljene fotografije njihovih pasoša uz napomenu da je reč o Ruslanu Tabarovu iz Tadžikistana i Nikolaju Popi, državljaninu Moldavije.

Fotografije na pasošima podudaraju se sa slikama dvojice muškaraca koje je Britanija optužila za trovanje u Solzberiju.

Dvojica muškaraca otputovala su u Britaniju u martu 2018. pod imenima Ruslan Boširov i Aleksandar Petrov. Kamere u Solzberiju su ih snimile, a londonska Metropoliten policija ih je identifikovala kao osumnjičene za podmetanje nervnog agensa Novičok na kvaku na vratima doma bivšeg špijuna GRU.

Skripalj i njegova ćerka Julija su odvedeni u bolnicu. Istraga je ubrzo identifikovala Ruslana Boširova kao Anatolija Čepigu i Aleksandra Petrova kao Aleksandra Miškina, obojicu agente GRU.

Dvojica su se potom pojavila na ruskoj televiziji negirajući umešanost i tvrdeći da su nutricionisti koji su došli u obilazak katedrale u Solzberiju. Takođe je utvrđeno da je dvojac 11. oktobra 2014. koristeći isti identitet kao u Solzberiju – Ruslan Boširov i Aleksandar Petrov – stigao na aerodrom u Pragu, gde su boravili dva dana, zatim su 13. oktobra rezervisali smeštaj u Ostravi, u blizini skladišta municije.

Planirali su da ostanu do 17. oktobra. Eksplozija se dogodila 16. oktobra, a oni su se istog dana uputili na bečki aerodrom odakle su odleteli za Moskvu.

Jedan od ljudi koji je čuvao skladište oružja bio je bugarski trgovac oružjem po imenu Emilijan Gebrev, prenosi Bi-Bi-Si, što je, kako se ističe, pružilo još jednu vezu sa Jedinicom 29155. U aprilu 2015, šest meseci nakon eksplozije u Češkoj, Gebrev se teško razboleo u Sofiji.

Posle mesec dana je otpušten iz bolnice, ali mu je potom ponovo pozlilo. Uprkos sumnjama, bugarske vlasti su malo napredovale u istrazi navodeći da je reč samo o trovanju hranom. Tek nakon događaja u Solzberiju 2018. posvetili su više pažnje ovom slučaju.

Za trećeg muškarca, koji je koristio ime Sergej Fedotov, utvrđeno je da je došao u Veliku Britaniju radi „nadgledanja trovanja u Solzberiju“. Takođe je utvrđeno da je bio u Bugarskoj u vreme trovanja Gebreva.

Bugarske vlasti otkrile su da su se Fedotov i još dvojica muškaraca iz Jedinice 29155 prijavili u hotelu u istom kompleksu gde se nalazila kancelarija Gebreva u aprilu 2015, insistirajući da dobiju sobe s pogledom na podzemni parking.

Nadzorne kamere sa parkirališta prikazuju kako se jedan čovek približava automobilima Gebreva, njegovog sina i poslovnog partnera koji se takođe razboleo.

Veruje se da je toksična supstanca razmazana po bravama – po uzoru na scenario iz Solzberija. Iako je dva dana kasnije imao rezervisan povratni let, Fedotov je napustio zemlju 28. aprila – na dan trovanja Gebreva.

Kako se navodi Gebrev je dobavljao oružje brojnim zemljama protivno željama Moskve, uključujući Ukrajinu, ili drugim državama konkurentima ruskim dobavljačima, uključujući i one iz Azije.

Pretpostavlja se da je eksplozija u češkom skladištu u oktobru 2014. mogla biti prvi pokušaj da se nanese šteta poslovima Gebreva ili da se on upozori, iako je potom bilo pokušaja da se on ubije. Ipak, stradali su, navodi se, dvojica nedužnih Čeha koja su radila u skladištu.

Veze sa pokušajem puča u Crnoj Gori

Evropski obaveštajci ističu da su misije Jedinice 29155 GRU – sabotaža, subverzija i atentati. Veruje se da ova jedinica broji 200 ljudi. Jedinica se, navodi Bi-Bi-Si, dovodi u vezu i sa pokušajem državnog udara u Crnoj Gori 2016. Brojne evropske zemlje istražuju „sumnjiva putovanja“ kako bi utvrdile da li su u vezi sa sumnjivim događajima, što znači da ovo otkriće možda nije poslednje. Dvojac koji je umešan u trovanje u Solzberiju i koji se dovodi u vezu sa češkom eksplozijom nije viđen od kada su identifikovani 2018.

Ipak, Jedinica 29155, kažu zapadni obaveštajni zvaničnici, i dalje je aktivna. Britanski ministar spoljnih poslova Dominik Rab kaže da Britanija pruža „punu podršku češkim saveznicima“, koji su, kako je naveo, razotkrili koliko su ruske obaveštajne službe spremne da idu daleko u svojim pokušajima da vode „opasne i zloćudne operacije u Evropi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari