Osuđen zbog lažnog svedočenja: Ko je Sebastijan Kurc, bivši austrijski kancelar? 1foto: BETAFOTO/(AP Photo/Heinz-Peter Bader)

Bivši austrijski kancelar Sebastijan Kurc nedavno je osuđen na osam meseci uslovne kazne jer je dao lažne izjave pred parlamentarnim istražnim odborom u aferi „Ibica“.

Presuda nije pravosnažna, prenose austrijski mediji.

Kurc nije bio optužen u aferi „Ibica“, ali su austrijske vlasti sumnjale da je lažno svedočio pred parlamentarnim odborom u istrazi, te je na kraju za to osuđen na osam meseci uslovno. Ova afera oborila je Kurcovu prvu vladu.

Bernhard Boneli, bivši šef kabineta Sebastijana Kurca, takođe je proglašenim krivim – određena mu je kazna od šest meseci zatvora.

Njima se sudilo za navodnu korupciji u prvoj Kurcovoj vladi.

Ova afera je 2019. godine oborila prvu vladu u kojoj je Kurc bio kancelar. U centru “Ibice” bio je njegov koalicioni partner Hans Kristijan Štrahe koji je tajno snimljen u vili na španskom ostrvu kako pregovora sa navodnom nećakom ruskog oligarha o povlasticama koje bi mogla da dobije u Austriji ukoliko za uzvrat pristane da finansira njegovu stranku.

Da se Sebastijan Kurc našao u neprilici postalo je jasno još 6. oktobra 2021, kada je saopšteno da je Tužilaštvo za borbu protiv korupcije pokrenulo istragu protiv njega, još devet osoba i tri organizacije.

Kako je obrazloženo, posle pretresa nekoliko ministarstava i kancelarija vladajuće Narodne partije Austrije (OVP) postoji sumnja na korupciju. Preciznije govoreći – Kurc se našao pod istragom zbog tvrdnji da je novac iz državne kase Ministarstva finansija upotrebljen “za koruptivne radnje” – da bi se u tabloidnim novinama osiguralo da pozitivno izveštavaju o OVP-u. Ministar finansija Gernot Blumet potvrdio da je u njegovom ministarstvu izvršen pretres, a prema pisanju medija i kancelarija tadašnjeg kancelara je pretresana.

Tužilaštvo tvrdi da su između 2016. i 2018. godine “resursi Ministarstva finansija upotebljavani za finansiranje delimično lažiranih istraživanja javnog mnjenja, koja su služila stranačkom političkom interesu”. Upravo u to vreme je Kurc preuzeo lidersku poziciju u Narodnoj stranci, koja je sa ultradesničarskom Slobodarskom partijom formirala Vladu.

Ta kompanija je u austrijskim medijima označena kao tabloid “Oesterreich”, ali je grupacija koja vodi pomenuti list u saopštenju demantovala da je učinjeno bilo kakvo krivično delo prilikom naručivanja ili objavljivanja njihovih istraživanja javnog mnjenja.

Kurc je na sav glas tvrdio da se radi o “konstruisanim optužbama”. Ovom temom bavio se i na Brdu kod Kranja, gde je učestvovao na samitu o Zapadnom Balkanu, izjavivši da su SMS poruke “fragmentirane, stavljene u pogrešan kontekst, pa se stvorila pravno-krivična konstrukcija”. I njegovi politički saborci iz Narodne partije Austrije reagovali su na sličan način, nazvavši tvrdnje o korupciji i “montiranim” istraživanjima javnog mnjenja “predstavom”.

Šira javnost je za Kurca čula u jesen 2013, kada je sa 27 godina postao najmađi šef diplomatije u svetu.

Kako su tvrdile pojedine diplomate, „konzervativac Kurc ima zavidno znanje o prilikama na Balkanu i šire“, preneo je Demostat ranije, “ a ni ambicije ni energičnosti mu ne manjka“, preneo je Demostat.

Ispostavilo se da je izvor Demostata imao pravo što je na taj način govorio o pomenutom političaru, jer je on decembru 2017. postao kancelar, najmlađi na pomenutoj funkciji u istoriji svoje matične države.

Sebastijan Kurc rođen je u Beču, 27. avgusta 1986. godine,

U dugogodišnjoj vezi je sa Suzanom Tijer, sa kojom je, prema pisanju medija, od svoje 18 godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari