Ovacije za spontani govor Angele Merkel o svetskom poretku 1Foto: EPA-EFE/JENS SCHLUETER

Ko će ponovo sastaviti svetsku slagalicu? Odgovor Angele Merkel u Minhenu je bio jasan: svi smo pozvani i svi moramo zavrnuti rukave! Ipak nije rekla celu istinu, smatra Kristijan Tripe.

Kao kod svih velikih političkih govora odlučujuće je izabrati pravi momenat. Taj spoj trenutka i pažnje, publike, odabranih reči i podesnog tona. Na Konferenciji u Minhenu, Angela Merkel je imala takav trenutak. Svako ko naknadno pročita njen govor, teško da će otkriti zašto je dobila takve ovacije, takav gromoglasan aplauz, koji je inače namenjen samo umetnicima.

Kancelarka je govorila spontano, bez pripremljenog teksta – što retko radi. Govorila je kao da nema stega, slobodno. Govorila je o svetskom poretku koji je u akutnoj opasnosti od tihog propadanja i koji je izložen aktima bezobzirnog razaranja. Svetskom poretku koji u ovom obliku uskoro možda neće postojati. Angela Merkel je govorila o svetu, preko Rusije otišla do Kine, stigla u SAD, i više puta sletela u Nemačku i Evropu. Nijednu važnu oblast nije preskočila – ni trgovinu, ni bezbednost, ni životnu sredinu.

Jasne poruke prijateljima i neprijateljima

Ništa od onoga što je Merkelova rekla nije bilo novo, sve je bilo na isti način ili slično rečeno ili napisano ranije. Njena ranija pozivanja na multilateralizam delovala su kao i sama reč – glomazno i nepristupačno.

Ovacije za spontani govor Angele Merkel o svetskom poretku 2
Foto: EPA-EFE/JENS SCHLUETER

Ali ovaj put ona je imala taj neobični polet, tu otvorenost kojom je nazvala stvari njihovim pravim imenom. Kancelarkine reči su se njenoj publici činile kao olakšanje, tim pre što su bile dijametralno suprotne u odnosu na govor američkog potpredsednika Majka Pensa. Merkel je duhovito izrekla samokritiku u pogledu nedostataka nemačke spoljne politike. Pens je, s druge strane, kruto demonstrirao šta u praksi znači „America First“. Merkel je stravstveno vrbovala za svoje pozicije, dok je Pens, u pojedinim delovima govora, slao poruke u političko-komandnom tonu.

Suprotnosti između ova dva govora jasno pokazuju koliko je loše stanje u oblasti transatlantskih odnosa. I dok je Merkel zatresla dvoranu u Minhenu, izazivajući na Tviteru globalnu oluju odobravanja, provincija se nakostrešila.

CDU-knezovi iz istočne Nemačke počeli su malograđansku raspravu o tome da li svoju kancelarku svetskog kalibra žele u pokrajinskoj izbornoj kampanji. Reputacija Angele Merkel na području istočno od Elbe je do te mere loša, da bi mogla smanjiti izborne izglede CDU.

Naslednik se priprema

Prezrena kod kuće – slavljena na međunarodnom planu. Merkel deli ovu sudbinu s mnogim posleratnim kancelarima: dobitak ugleda i poštovanja na međunarodnom planu ide ruku pod ruku sa padom autoriteta na unutrašnjo-političkom planu. To je poput sistema spojenih posuda. Bilo da je u pitanju Konrad Adenauer, Vili Brant, Helmut Šmit ili Helmut Kol – svi su izgubili podršku u svojim redovima. Neke su čak sopstveni ljudi prisilili da odu, dok je na svetsko-političkoj sceni njihova reputacija rasla.

Angela Merkel je predsedavanje strankom predala svojoj omiljenoj kandidatkinji Anegret Kramp-Karenbauer. Nova liderka CDU iskoristila je konferenciju u Minhenu kako bi se predstavila na spoljno-političkoj sceni. Doručak ovde, diskretan ručak tamo. Tome treba pridodati i prvi detaljan intervju Anegret Kramp-Karenbauer o isključivo spoljnopolitičkim pitanjima. Naslednica se zagreva, ne samo na poziciji predsednice stranke.

Ko će ponovo sastaviti svetsku slagalicu? Odgovor Angele Merkel u Minhenu je bio jasan: svi smo pozvani i svi moramo zavrnuti rukave! Pritom je Merkelova prećutala da nje uskoro neće biti. Ali ona je, na Minhenskoj konferenciji, ostavila svoju spoljno-političku zaovstavštinu.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari