Pandemija kovida podstakla najveći kontinuirani pad broja vakcinacija u poslednje tri decenije 1Foto EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Pandemija kovida podstakla je najveći kontinuirani pad broja vakcinacija u poslednje tri decenije, upozorili su danas UNICEF i Svetska zdravstvena organizacija (SZO) u zajedničkom saopštenju, i navele da novi podaci pokazuju da je 25 miliona dece propustilo vakcinaciju DTP3 vakcinom u 2021. godini.

Procenat dece koja su primila tri doze vakcine protiv difterije, tetanusa i pertusisa (DTP3) pao je za 5 procentnih poena između 2019. i 2021. godine, na 81 odsto, ukazale su SZO i UNICEF.

„Kao rezultat toga, 25 miliona dece je propustilo jednu ili više doza DTP kroz rutinske usluge imunizacije samo u 2021. To je dva miliona više nego što je propušteno u 2020. i šest miliona više nego 2019. godine“, naglasile su dve svetske organizacije, uz poruku daje sve veći broj dece u riziku od razornih bolesti koje se mogu sprečiti.

„Do pada je došlo zbog mnogih faktora, uključujući povećan broj dece koja žive u područjima zahvaćenim sukobima, kao i u okruženjima gde je pristup imunizaciji često otežan. Beleži se i porast dezinformacija o vakcinama, dok je COVID-19 izazvao poremećaje u dostupnosti usluge imunizacije i lancu snabdevanja“, naveli su iz UNICEF i SZO.

„Ovo je crveni alarm kada jer reč o zdravlju dece. Svedoci smo najvećeg trajnog pada imunizacije dece u jednoj generaciji. Posledice će se meriti životima“, rekla je izvršna direktorka UNICEF Ketrin Rasel.

„Dok se prošle godine očekivao ‘pandemijski zamor’ kao rezultat poremećaja i karantina zbog COVID-19, ono što sada vidimo je kontinuirani pad. COVID-19 nije izgovor. Potrebna su nam imunizacija za milione neobuhvaćenih ili ćemo neizbežno biti svedoci više epidemija, više bolesne dece i većeg pritiska na ionako nategnute zdravstvene sisteme“, poručila je Rasel.

Prema podacima UNICEF i SZO, 18 od 25 miliona dece nije primilo nijednu dozu DTP tokom 2021. godine, od kojih velika većina živi u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, a najveći broj beleže Indija, Nigerija, Indonezija, Etiopija i Filipini. Među zemljama sa najvećim relativnim porastom broja dece koja nisu primila nijednu vakcinu između 2019. i 2021. su Mjanmar i Mozambik.

Kada je reč o HPV vakcinama, više od četvrtine pokrivenosti HPV vakcinama koje je postignuto 2019. je izgubljeno, navedeno je u saopštenju.

“ Ovo ima teške posledice po zdravlje žena i devojčica, pošto je globalna pokrivenost prvom dozom vakcine protiv humanog papiloma virusa (HPV) samo 15 odsto, uprkos tome što su prve vakcine licencirane pre više od 15 godina“, ističu u SZO i UNICEF.

Očekivalo se, kako su ukazali, da će 2021. biti godina oporavka tokom koje će se ponovo izgraditi programi imunizacije, međutim, pokrivenost DTP3 je vraćena na najniži nivo od 2008. godine, što je, zajedno sa padom pokrivenosti drugim osnovnim vakcinama, gurnulo svet van putanje da ispuni globalne ciljeve, uključujući indikator imunizacije za ciljeve održivog razvoja.

„Ovo istorijsko nazadovanje u stopama imunizacije dešava se u pozadini brzog rasta stope teške akutne pothranjenosti. Neuhranjeno dete već ima oslabljen imunitet i propuštena vakcinacija može značiti da uobičajene dečje bolesti brzo postanu smrtonosne za njih. Konvergencija krize gladi sa rastućim jazom u imunizaciji preti da stvori uslove za krizu preživljavanja dece“, upozorili su iz SZO i UNICEF.

„Planiranje i borba protiv COVID-19 takođe treba da ide ruku pod ruku sa vakcinacijom protiv smrtonosnih bolesti kao što su boginje, pneumonija i dijareja“, rekao je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus, i naglasio da je borbu protiv kovida i vakcinaciju protiv tih bolesti moguće voditi u isto vreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari