Foto: EPA/SHAWN THEWPentagon nije dozvolio fotografima da prate poslednja dva brifinga sekretara odbrane Pit Hegseta o ratu u Iranu i nije objasnio promenu dugogodišnje politike.
Portparol Pentagona, Džoel Valdez, odbio je da komentariše za ovu priču, piše AP.
Ministarstvo odbrane pod Hegsetom imalo je napet odnos sa medijima zaduženim za izveštavanje o njemu. Većina glavnih medijskih organizacija napustila je svoje radne pozicije u Pentagonu, umesto da prihvati nova pravila administracije Donalda Trampa koja ograničavaju njihovo kretanje i sa kim mogu da razgovaraju.
Na njihovim mestima u Pentagonu sada radi novouspostavljeni press kor koji je prihvatio pravila i u velikoj meri radi za medije koji podržavaju predsednika Trampa.
Pentagon je izdavao akreditacije novinarima koji su napustili svoje pozicije kako bi prisustvovali Hegsetovim brifinzima o ratu. Iako Hegset retko priznaje te starije novinare na brifinzima, u utorak je pozvao jednog od njih, Erika Šmita iz Njujork tajmsa.
Njujork tajms je tužila administraciju Trampa da poništi Hegsetova pravila, a ročište za taj slučaj održano je prošle nedelje pred američkim okružnim sudijom Pol Fridmanom.
„Kao što je Njujork tajma dugo isticao, postoji jasna važnost i javna korist od toga da novinari mogu potpuno izveštavati o američkoj vojsci“, rekao je Čarls Stadtlander, portparol tog lista.
„To uključuje i foto-novinare, koji zaslužuju pristup i akreditacije za prisustvo brifinzima u Pentagonu“.
Hegset i dalje dozvoljava prisustvo video kamera na svojim brifinzima.
Izveštavanje Njujork tajmsa o ratu privuklo je pažnju portparolke Bele kuće Karolajn Levit. U utorak je izjavila da administracija neće biti „uznemiravana“ od strane Njujork tajmsa u vezi sa istragom o bombardovanju devojačke škole u Iranu, kada je ubijeno 175 ljudi, mahom decu.
Levit je rekla da će Donald Tramp prihvatiti zaključke istrage Ministarstva odbrane o tome ko je odgovoran za bombardovanje. „Nećemo biti uznemiravani od strane Njujork tajmsa, koji su objavljivali mnoge članke sa tvrdnjama koje Ministarstvo rata jednostavno nije potvrdilo, da bismo brzo završili ovu istragu samo zato što nas list poziva na to“, rekla je.
Novina je u sredu izvestila, pozivajući se na izvore koji su govorili pod uslovom anonimnosti, da preliminarni zaključak administracije pokazuje da su Sjedinjene Države odgovorne za bombardovanje. Vojska veruje da je korišćena zastarela informacija pri određivanju cilja za Tomahavk raketu koja je upotrebljena u napadu, navodi izveštaj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


