Pjongjang ljut na "krvopiju" 1Foto: EPA-EFE SHAWN THEW

Čini se da Tramp apsolutno želi da se održi planirani samit sa Severnom Korejom u Singapuru 12. juna, ali „konce mu mrsi“ njegov savetnik za nacionalnu bezbednost, piše Gardijan.

Osećanje otvorene odvratnosti koju je Severna Koreja iskazala prema DŽonu Boltonu primoralo je Trampa da razmisli li da se drži čvrstih taktika svog savetnika ili da pokuša da izgladi stvar i održi samit koji nudi „istorijski spektakl sa neizvesnim ishodom“.

Osnovni planovi za samit u Singapuru nesumnjivo nose izvesne dvosmislenosti oko toga šta znači kompletna denuklearizacija Korejskog poluostrva, ukazuju stručnjaci. Za Pjongjang to je fluidan izraz koji znači dugoročni proces razoružavanja. Trampova administracija je mislila da to znači ili su pak tako želeli – da je Kim spreman da preda arsenal i možda bi živeli u toj neizvesnosti i dvosmislenosti do 12. juna, ističuću analitičari ukazujući ipak da nejasnoća nije Boltonov stil. Te je na jednom TV gostovanju bio nepopustljiv navodeći da Severna Koreja treba da se reši nuklearnog materijala i otpremi fuzione materijale u SAD. Ovo, kao i njegovo ranije upućivanje na „libijski model denuklearizacije“ koje kod Severne Koreje budi sećanja na brutalne scene Gadafijevog mrtvog tela privuklo je pažnju režima u Pjongjangu, navodi list.

„Bilo je sasvim namerno. Svi znamo kako je Gadafi umro“, kaže DŽefri Luis, direktor Istočnoazijskog programa pri Midleburi institutu iz Montereja. Vipin Narang, profesor na Institutu za tehnologiju iz Masačusetsa, smatra da postoji verovatnoća da bude hvalospeva kako je Kim bio primoran da sedne za sto Trampovim uspešnim korišćenjem „maksimalnog pritiska“ sa sankcijama i pretnjama.

Kim je predstavio svoje diplomatsko otvaranje kao prirodnu posledicu završetka višedecenijskog projekta izgradnje nuklearnog arsenala. „Severnokorejci su bili spremni da ignorišu većinu onoga što je administracija govorila pre samita ali to je bio pobednički krug pre trke u kojoj su zaustavljeni“, kaže Narang. Bolton ima iskustva sa Severnom Korejom, koja ga okrivljuje da je ubeđivao DŽordža Buša da odustane od nuklearnog dogovora 1994. U svojim memoarima „Predaja nije opcija“, Bolton naglašava svoj uspeh da održi živim napore Stejt departmenta za razgovore sa Pjongjangom. U to vreme režim u Pjongjangu ga je optuživao da je „ljudska bagra“, „krvopija“ zabranjujući mu da učestvuje u pregovorima. U sredu je prvi zamenik premijera Severne Koreje Kim Kje Gvan jasno iskazao antipatiju režima prema Boltonu.

Početkom nedelje jedan zapadni diplomata je predvideo da će neizbežni kompromis sa samitu sa Kimom dovesti do razdvajanja puteva između Trampa i njegovog savetnika za nacionalnu bezbednost. Tramp, koga čak njegovi republikanski saborci predlažu za Nobelovu nagradu za mir, očigledno želi da se samit u Singapuru održi. Bela kuća se u sredu čak ogradila od Boltonovog „libijskog modela“. „Sara Sanders, portparolka Bele kuće, gurnula je jutros Boltona pod autobus“, zaključuje Luis.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari