Ponosni smo na zajedničku prošlost 1Foto FoNet Zoran Mrdja

Zadovoljstvo mi je što je „Danas“ tražio od mene da napišem nekoliko reči o aktuelnim srpsko-američkim odnosima.

Ponosni smo na zajedničku prošlost i naravno cenimo svu pažnju posvećenu događajima kojima se obeležava stogodišnjica „Srpskog dana“. Ali, ono što je još važnije za budućnost Srbije jesu stvari koje danas radimo zajedno i koje možemo zajedno uraditi u budućnosti.

Mnogi su se usredsredili na sve divne aktivnosti – kako u Sjedinjenim Državama tako i u Srbiji – povodom obeležavanja 100 godina od „Srpskog dana“ kada je 28. jula 1918. tadašnji američki predsednik Vudro Vilson naredio da se zavijori srpska zastava nad Belom kućom.

Reakcije na izložbu u organizaciji Ambasade SAD u Arhivu Srbije i naša postavka u Parlamentu u velikoj meri su pozitivne, a mi smo oduševljeni svečanim događajima u  Kongresu SAD i nedavnim izjavama srpske premijerke Ane Brnabić. Ali ne možemo se zadovoljiti samo time što ćemo se fokusirati isključivo na prošlost.

Naši bilateralni odnosi prolazili su kroz izuzetno težak period tokom 1990-ih godina. Greške su pravljene sa svih strana. Ali, prošlo je gotovo dve decenije od kada smo „ispalili poslednji metak“. Ovaj stogodišnji jubilej pruža nam priliku ne samo da se osvrnemo na prošlost već da postavimo pravac za nove odnose u budućnosti.

Saglasni smo sa predsednikom Aleksandrom Vučićem: budućnost Srbije leži u Evropskoj uniji. Dok Srbija primenjuje reforme neophodne za pridruživanje Uniji, može da računa na nastavak podrške Sjedinjenih Država.

Pomoć SAD razvoju Srbije od 2001. iznosila je gotovo milijardu dolara i odnosila se na širi deo zemlje. SAD obezbeđuju milione dolara godišnje u cilju izgradnje škola i onima kojima je to potrebno obezbeđuju sredstva neophodna za podršku razvoju malih preduzeća i poljoprivrednih gazdinstava, vladavini prava, vojnoj obuci, ekonomskom razvoju, graničnoj bezbednosti i izgradnji kapaciteta za civilno društvo.

Takođe, uživamo u snažnom ekonomskom partnerstvu, sa približno četiri milijarde dolara američkih investicija i gotovo 20.000 Srba koji su zaposleni u američkim kompanijama. Taj broj raste svakodnevno.

Nadam se da će obeležavanje ove godišnjice voditi ka tome da se mi, i Srbi i Amerikanci, ponovo posvetimo prijateljstvu i saradnji koja je istorijski karakterisala naše veze i omogućila nam da ostvarimo toliko toga zajedno.

Autor je američki ambasador u Beogradu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari