Posle dve godine zatišja tinja sukob dve nuklearne sile: "Šaljemo hiljade vojnika na granicu" 1Foto: Beta/Russian Defense Ministry Press Service via AP

Indijski ministar spoljnih poslova Subramanjam Džajšankar saopštio je da Indija šalje hiljade vojnika na granicu sa Kinom.

Planinski teren duž 3.400 kilometara duge i sporne granice dva svetska giganta, naoružani nuklearnim bombama, poprište je povremenih sukoba, od kojih se poslednji dogodio pre dve nedelje. Tenzije nisu popuštale.

Oko sporne oblasti, dve sile godinama grade infrastrukturu kako bi ojačale i utvrdile svoje pozicije i poboljšale svoje šanse u slučaju sukoba. Analitičari ističu da bi se vojni sukob između Kine i Indije vrlo verovatno prelio na region, ako ne i šire.

Veruje se da je upravo indijska izgradnja puteva u blizini granice zapalila situaciju pre dve godine kada je Kina odlučila da pređe dugogodišnju granicu i zauzme položaje u regionu Ladak.

Kineski potez izazvao je vojni sukob u kojem su vojnici sa obe strane bacali kamenje i udarali jedni druge pendrecima prekrivenim bodljikavom žicom. U čudnoj bici na „krovu sveta“ poginulo je 20 indijskih i najmanje četiri kineska vojnika.

Izbor oružja je bio takav jer dve zemlje imaju dogovor da ne koriste vatreno oružje kako bi se smanjila mogućnost slučajne eskalacije situacije. „Nikada ranije nismo slali ovakve vojnike. Ali jačanje naših snaga je neophodno jer Kina to radi od 2020. godine“, rekao je Džajšankar.

Poslednji sukob Kine i Indije dogodio se 9. decembra, kada je 400 kineskih vojnika ušlo u grad Tavang u državi Arunačal Pradeš na severoistoku Indije. Kina tu oblast smatra delom Tibeta i svojom teritorijom.

Indijska vojska je saopštila da je odbila upad, u kojem su vojnici povređeni. Međutim, situacija se nije stabilizovala. Kinezi su pomerili tenkove i artiljeriju prema granici, a indijsko vazduhoplovstvo je najavilo pojačanu „kinesku vazdušnu aktivnost u regionu“.

Zbog toga su dva puta podigli borbene avione ovog meseca.

Razgovori sukobljenih strana su stalno „u toku“, ali nisu doveli do smirivanja tenzija. Indijska opozicija napada premijera Narendru Modija da je previše blag prema Kini i da bi trebalo ozbiljnije da shvati granična dešavanja.

„Očigledno, Kina se sprema za rat. Pretnja je očigledna i ozbiljna“, saopštila je opozicija.

Posle dve godine zatišja tinja sukob dve nuklearne sile: "Šaljemo hiljade vojnika na granicu" 2
Indija, arhiva
Foto: EPA-EFE/DIVYAKANT SOLANKI

Rat između Kine i Indije na Himalajima oko pograničnog područja izbio je 1962. godine. O tom pitanju su direktno razgovarali Si Đinping i Narendra Modi 2017. godine, ali od tada indijska vojska upozorava da se Kina ne drži dogovora, posebno posle 2020. godine.

Pored vojnih turbulencija, dvojica komšija već duže vreme pripremaju teren za slučaj okršaja. Satelitski snimci pokazuju da se na kineskoj strani, u krugu od 200 kilometara od linije razgraničenja, grade mostovi, kasarne i vazdušne baze. Lokalni mediji javili su da su kineski borbeni avioni i dronovi velikog dometa raspoređeni u regionu.

Kinezi su izgradili i superbrzi voz od tibetanske prestonice Lase do Ningčija, koji se nalazi na manje od 15 kilometara od granice sa Arunačal Pradešom. Ni Indija nije dokono posmatrala šta radi njen sused. Povećala je putnu mrežu na svojoj strani granice kako bi ubrzala transport dodatnih trupa u slučaju potrebe, a planira i novi put od 1.500 kilometara u blizini sporne granice, piše Jutarnji list.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari