Indijci tuku kineske vojnike improvizovanim oružjem: Okršaj drvenim palicama i metalnim cevima (VIDEO) 1Foto: Beta/Russian Defense Ministry Press Service via AP

Video snimak nasilnog sukoba između indijskih i kineskih trupa na spornoj granici Himalaja pojavio se na mreži, nudeći retki uvid u teritorijalne tenzije između dve azijske sile.

Video je, prema zvaničnom indijskom vojnom oficiru upoznatom sa sukobima na kinesko-indijskoj granici, snimljen u planinskoj indijskoj državi Arunačal Pradeš na liniji stvarne kontrole, de fakto granici između dve zemlje, u septembru 2021.

Iako nije jasno ko je snimio ili postavio video, on je počeo da kruži indijskim društvenim mrežama u utorak, samo nekoliko sati nakon što je indijsko ministarstvo odbrane potvrdilo da je granični okršaj u petak, u udaljenom sektoru Tavanga na severoistoku Indije, prvi o kome je prijavljen. incident za skoro dve godine.

Na snimku se vide trupe iz obe zemlje na planinskom terenu, okružene brdima koja su očigledno netaknuta zimom.

Iako su razdvojeni bodljikavom žicom, na snimku se vidi kako indijske trupe tuku kineske vojnike improvizovanim oružjem, uključujući drvene palice i metalne cevi. U nekoliko slučajeva, indijski vojnici se mogu videti kako bacaju cigle ili kamenje.

Ali mnogi kineski vojnici, okupljeni sa druge strane žice, takođe drže dugačke palice ili batine. Na kraju se bodljikava žica ruši i indijski vojnici kreću napred, primoravajući kineske trupe da preskoče kratak kameni zid i napuste to područje.

Zajednička granica od 3.379 kilometara dugo je bila izvor napetosti između Indije i Kine. Dve zemlje se redovno optužuju za prekoračenje ili želju da prošire svoju teritoriju.

Iako je tokom godina došlo do brojnih sukoba uglavnom nesmrtonosnih oko granične lokacije, tenzije su naglo eskalirale u junu 2020. godine kada je prsa u prsa poginulo najmanje 20 indijskih i četiri kineska vojnika, prenosi Klix.ba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari