Posle Liverpula, Britanija bi mogla da izgubi još jedno mesto na Uneskovoj listi svetske baštine 1Foto: EPA-EFE/NEIL HALL

Kulturne znamenitosti Velike Britanije poput Stounhendža mogle bi biti lišene svog statusa svetske baštine ukoliko vlada ne obuzda “nepromišljeni razvoj” i ne zaštiti istorijska mesta za buduće generacije, upozorio je Unesko.

Direktorka Unesko Svetskog centra za nasleđe Mehtild Resler pozvala je ministre da “učine sve što je u njihovoj moći” da očuvaju blaga Velike Britanije nedugo pošto je Liverpul postao treće mesto na svetu u gotovo 50 godina koje je izgubilo svoj status.

Agencija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko) prošle nedelje je uklonila Liverpul sa liste svetske baštine zbog prevelikog razvoja koji utiče na autentičnost ove engleske luke.

Najpre je sa liste Uneska uklonjeno stanište antilope arabijski oriks u Omanu (2007), zbog odluke vlasti da se na 90 odsto teritorije dozvoli istraživanje nafte.

Druga je sa liste uklonjena dolina Elbe u Nemačkoj (2009) pošto je preko reke izgrađen moderan most sa četiri trake.

Resler je naglasila da bi oni koji su zaduženi za planiranje izgradnje tebalo da postanu svesniji značaja mesta poput Stounhendža pre nego što predlože potencijalno škodljive projekte.

“To su najizvanrednija mesta koja imamo na Zemlji. Ako nismo u stanju da ih zaštitimo, postavlja se pitanje šta će uopšte ostati na ovoj planeti”, rekla je ona.

Unesko je ovo upozorenje uputio neposredno pred ključnu odluku višeg suda o tome može li se ispod Stounhendža izgraditi tunel dugačak dve milje.

Ako ovaj projekat dobije zeleno svetlo, očekuje se da će čuveni kameni krug biti stavljen na Uneskovu listu mesta koja su “u opasnosti” – što prethodi ukidanju statusa svetske baštine – a to bi, ističe Gardijan, bio još jedan ponižavajući udarac za Veliku Britaniju.

Resler kaže da je veoma iznenađena što je ministar saobraćaja Grant Šaps dao zeleno svetlo za izgradnju 1,7 milijardi vrednog tunela ispod Stounhendža uprkos tome što je vladin inspektorat za planiranje zaključio da bi to moglo da nanese “trajnu, nepopravljivu štetu” ovom mestu svetske baštine.

Očekuje se da će viši sud uskoro doneti presudu o tome da li je Šapsova odluka da se odobri izgradnja tunela ispod Stounhendža nezakonita zbog toga što nije adekvatno razmotreno kakva bi time šteta bila nanesena preistorijskim nalazištima i hiljadama drevnih artefakata.

Ministarstvo saobraćaja tvrdi da je odluka bila “korektna, zakonita i zasnovana na informacijama”.

Čuveni kameni krug, koji privlači gotovo milion turista godišnje, se nalazi na listi svetske baštine od 1986. Ako bi do toga došlo, to bi bila najpoznatija kulturna atrakcija kojoj je ukinut status, čime bi Velika Britanija dobila neslavnu titulu prve zemlje u kojoj su sva istorijska mesta uklonjena sa prestižne liste.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari