Poslednji pokušaj Višegradske grupe da anulira francuski veto na proširenje 1Foto: Beta/AP/Virginia Mayo, Pool (Arhiva)

Premijeri zemalja Višegradske četvorke (V4) uputili su pismo predsedniku Evropskog saveta Donaldu Tuska, u poslednjem pokušaju da odblokiraju francuski veto na početak pregovora o članstvu sa Severnom Makedonijom i Albanijom pred samit evropskih lidera danas i sutra u Briselu.

U pismu u koje je imao uvid EURACTIV, lideri V4 četiri zemlje pozivaju Tuska da odblokira zastoj u proširenju i optužuju francuskog predsednika Emanuela Makrona da potkopava „geopolitičku Komisiju“ nove predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen.

„Moramo da shvatimo šta je na kocki – odluka koju treba da donesemo nepovratno će uticati na naš kredibilitet u regionu i što je još važnije imaće ozbiljne i trajne posledice na našu sopstvenu stabilnost i bezbednost. Moramo da poštujemo svoja obećanja, vreme je da delujemo geopolitički“, navodi se u pismu koje su potpisala četvorica premijera.

Francusko blokiranje otvaranja pregovora o pristupanju EU sa Severnom Makedonijom i Albanijom na sastanku šefova diplomatije EU 15. oktobra, ukazalo je na zastoj u proširenju i neslaganje francuskog predsednika i ostalih lidera iz bloka oko tog procesa.

Pred samit lidera EU više evropskih diplomata izjasnilo se da francuski veto predstavlja „pravo razočarenje“ za članice koje su za otvaranje pregovora sa dve zemlje Zapadnog Balkana. Oni su izrazili bojazan da bi to moglo da znači „da je napravljena velika strateška greška“, preneo je danas EURACTIV.com.

V4 (Poljska, Mađarska, Češka i Slovačka – V4) snažno podržava otpočinjanje pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom.

„Uprkos važnom napretku koji smo zajedno napravili, neke članice i dalje opstruišu početak pristupnih pregovora iako je to samo prvi korak u dugim i zahtevnim pregovorima o pristupanju (EU)“, navodi se u pismu lidera V4.

„Dalje odlaganje pozitivne odluke prouzrokovaće ozbiljno pogoršanje stabilnosti u regionu i u velikoj meri ograničiti našu sposobnost da preuzmemo aktivnu ulogu u našem susedstvu“, upozorila je grupa V4 u pismu i pozvala na „odlučnu raspravu“ lidera EU na samitu.

Prethodno je jedan diplomata iz V4 priznao da se francuski stav verovatno neće promeniti ali je i istakao da je sada na Tusku da „odredi ton“. On je izrazio nadu da će Tusk preuzeti stvar u svoje ruke na samitu i da će delovati kao spasitelj“.

EURACTIV piše da je očigledno da V4 nastoji da „iskapitališe“ pitanje proširenja da bi se „iskupila“ za negativne stavove o ostalim pitanjima, poput solidarnosti u raspodeli tereta izbeglica.

Istovremeno upućeni ukazuju i da je pozicija Mađarske o Severnoj Makedoniji u najmanju ruku dvosmislena.

Naime, premijer Viktor Orban je u bliskim odnosima i dao je politčki azil Nikoli Gruevskom, bivšem makedonskom premijeru, čija je VMRO-DPMNE bila oštar protivnik Prespanskog sporazuma.

EK je u maju preporučila Savetu otvaranje pregovora sa Albanijom i Severnom Makedonijom pošto su sprovele reforme.

Posebno je napredovala Severna Makedonija koja je rešila dugogodišji spor oko imena sa Grčkom, što joj je otvorilo i put ka članstvu u NATO.

Severna Makedonija će se priključiti NATO u decembru ili početkom januara.

Komisija je ocenila da bi bilo pogrešno dodavati nove uslove jer su obe zemlje ispunile ciljeve koje su im postavile članice EU.

„Ako naši partneri isporuče, mi moramo da isporučimo, to je opravdano očekivanje“, rekao je komesar za proširenje Johanes Han na zajedničkoj konferenji za štampu sa premijerom Severne Makedonije Zoranom Zaevom koji je sinoć stigao u Brisel.

Prema Hanu, velika većina članica traži zeleno svetlo za otvaranje pristupnih pregovora kao signal jasne posvećenosti evropskom putu Severne Makedonije.

Zaev je pozvao evropske lidere da im ne budu prepreka. „Pozivam vas da budete naši heroji. Evropski put je naš jedini put“, rekao je razočarani Zaev u Briselu podsećajući da je u junu njegovoj zemlji obećana pozitivna odluka u oktobru.

Premijer Severne Makedonije rekao je i da bi neotvaranje pregovora razočaralo građane i parlament i dovelo u pitanje poverenje u EU.

Takav stav „mogao bi da ojača treće strane u regionu koje bi popunile vakum“, dodao je Zaev.

Zvaničnici Severne Makedonije stalno upozoravaju da bi takva odluka išla na ruku trećim stranama na Zapadnom Balkanu, poput Rusije i Kine, koje već značajno investiraju u regionu.

Evropski komesar za migracije Dimitris Avramopulos juče je upozorio na „rebalkanizaciju“ regiona ako se Albaniji i Severnoj Makedoniji odbije otvaranje pregovora o pristupanju.

„Posle svega što smo uradili, uvereni smo više nego ikad da treba da otvorimo pristupne pregovore jer smo spremni i politički i institucinoalno. Naši građani su takođe više nego spremni“, rekao je Zaev.

Inače, jedno od rešenja „na stolu“ je moguće razdvajanje dva kandidata odnosno zeleno svetlo za Severnu Makedoniju a odlaganje za Albaniju. Međuti, evropske diplomate ukazuju da je to „malo verovatno“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari