Potreseni smo čudom "srpsko-vučićevske ekonomije" 1Foto: FoNet/ MOD

„Vučić će premoćno pobijediti na izborima u Srbiji, ali nema razloga za slavlje: Kosovo je izgubio, u Crnoj Gori propao a ni Moskvi više nije drag… „, naslov je teksta koji je pre nekoliko dana objavljen u zagrebačkom Jutarnjem listu a koji je izazvao burne reakcije srpskog predsednika Aleksandra Vučića i ministra odbrane Aleksandra Vulina.

Srpski predsednik, kako je kazao, razume zašto u Hrvatskoj svaki dan pišu protiv njega.

„Stvar je u tome da gledaju može li se Srbiji dogoditi nešto lošije da bi bili vodeći u regionu, a već tri godine im ne ide. Srbija raste duplo većom stopom, a 2021. prvi put će imati veći BDP od Hrvatske“, reagovao je Vučić gostujući na TV Pink napominjući da niko u Hrvatskoj nije preneo podatke Eurostata po kojima je Srbija prva u regionu po stopi rasta BDP.

Dodao je i da su to „ljudi koji su govorili da prevratnički Beograd samo što ne sruši Vučića, a sada kažu da će Vučić pobediti nadmoćno“.

Na tekst Jutarnjeg lista reagovao je i ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin, u pisanoj formi, ocenjujući da hrvatska službena politika kao ni „ustaški ološ“ ne prestaju sa napadima na Vučića i Srbiju.

„Hrvatska politika prema Srbiji je mešavina mržnje i kompleksa“ dok je, kazao je dalje, „odnos prema Srbiji jedna od ključnih tačaka predizbornih programa u Hrvatskoj“.

Marko Špoljar, novinar Jutarnjeg lista, u izjavi za Danas ocenjuje da zapravo u poređenju sa nekim ranijim kampanjama u Hrvatskoj ove godine „Srbija skoro pa uopće nije tema izborne kampanje“.

Ne samo za HDZ već i za druge stranke i desne pokrete.

„Aleksandar Vučić je tipični predstavnik političara koji se, nakon četničke epizode u vrijeme rata, u svojoj karijeri ljulja između bolesnog (ali ne i ratno opasnog) nacionalizma i diktature orbanovskog tipa. Putinova diktatura ipak je za odlikaše. Ili one koji leže na nafti i plinu. A Vučić niti je odlikaš niti je naftaš.“

Kako dodaje dalje, ovakvim „nesavršenim diktatorima, pogonsko gorivo za održavanje na vlasti između dva izborna ciklusa, a osobito je to naglašeno u samoj izbornoj kampanji, jeste proizvodnja neprijatelja, ugroza, zavjera. Hibrid malignog nacionaliste i diktatora orbanovskog tipa uvijek treba neprijatelje – i vanjske i unutarnje“.

Naš sagovornik ukazuje da srpski lider spoljne neprijatelje u ovoj kampanji želi da pronađe kod svojih tradicionalno najboljih političkih saveznika i prijatelja iz Evropske narodne partije, kod HDZ-a.

„Međutim, Vučićeva idealna vanjska ‘neprijateljica’ Kolinda Grabar Kitarović deložirana je iz Ureda predsednice RH zimus na izborima, a novi predsjednik Republike Zoran Milanović nije zainteresovan za odigravanje duplog pasa s Vučićem. Ni šef HDZ-a i predsjednik Vlade Andrej Plenković, baš kao i njegova stranka u ovoj kampanji (5. jula se održavaju parlamentarni izbori) ne trzaju na Vučića.“

Kako Špoljar dalje ističe, „Srbe, ne Srbiju i najvažnijeg srpskog sina Vučića, nego naše građane srpske nacionalnosti u ovoj kampanji udaraju samo najdesniji jurišnici Domovinskog pokreta Miroslava Škore – poput vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave, koji je iz Plenkovićevog HDZ-a izbačen jer je čak i za njihove standarde bio predesno.

Sam Škoro, ukazuje dalje Špoljar, više ne spominje ‘prekopavanje jasenovačkih kostiju, već samo obračun s ‘etnobiznismenima’. Na hrvatskom: s liderom SDSS-a Miloradom Pupovcem.

“ Sagovornik Danasa iz Jutarnjeg lista ukazuje da Vučić nije u pravu kada, „kao neki dan u reakciji na komentar mog kolege iz Jutarnjeg lista, domaću javnost i svoje vjerne birače uvjerava da je on strašno velika faca, toliko uspješan državnik da nama u Hrvatskoj ne preostaje ništa drugo nego da plačemo kada svakog jutra pobožno pretražujemo najnovije podatke Eurostata. Toliko smo potreseni da se, eto, čak ni mi novinari ne usudimo pisati o nevjerojatnom čudu srpsko-vučićevske ekonomije“.

Špoljar ukazuje, pozivajući se na podatke Eurostata, da je hrvatski BDP po glavi stanovnika 12.480 eura, a srpski 5.430 eura.

„I u apsolutnim brojkama Hrvatska još uvijek ‘šiša’ Srbiju za skoro deset milijardi dolara“, dodao je.

Za razliku od Vučića njegov ministar, kako kaže Špoljar, „na vrlo kratkoj uzici Aleksandar Vulin je djelomično u pravo kada kaže da ‘Hrvatska pažljivo prati naše izbore, mi njihove ne pratimo nimalo’, te da ‘u Hrvatskoj znaju ime i biografiju svakog ministra u našoj Vladi, a mi skoro da ne znamo da njihova Vlada i postoji“.

Vulin je u pravu, kazao je dalje Špoljar, kada tvrdi da je on osoba od velikog interesa u Hrvatskoj.

„Iščitavanje dnevničkih zapisa iz Vulinovih tajničkih dana u Savezu komunista nezaobilazan je jutarnji ritual mojih brojnih sugrađana. Naravno, na Vulina se bace nakon što na brzinu prelete kroz najnovije statističke parametre na Eurostatu“, zaključuje naš sagovornik.

Arsen Bauk, saborski zastupnik iz redova SDP-a, u izjavi za Danas odbacuje konstatacije da je odnos prema Srbija jedna od glavnih tačaka predizborne kampanje u Hrvatskoj.

Kako navodi, od drugih država u našoj kampanji ovogodišnji „hit“ je ipak Mađarska.

„Što zbog INA-e, što zbog povremenih iskakanja karata Velike Mađarske.“ Srbija se, tvrdi on, ređe pominje nego do sada. Vučićevu konstataciju da Hrvatska prećutkuje da Srbija ima tri puta veći rast BDP-a od Hrvatske, Bauk pripisuje retorici predizborne kampanje.

„S obzirom na to da je kod vas kampanja, to doživljavam više kao dio namjenjen biračima SNS-a nego građanima Hrvatske.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari