Požar u Zagrebu gasilo 137 vatrogasaca 1Foto:Beta-AP (arhivska fotografija)

Požar koji je u sredu uveče buknuo u reciklažnom dvorištu na zagrebačkom Jakuševcu, na čijem je gašenju bilo angažovano 137 vatrogasaca sa 45 vozila, je lokalizovan, a urkos tome što se miris paljevine oseća u celom gradu, vazduh nije zagađen, poručuju iz Civilne zaštite, prenosi HRT.

Trenutno je na terenu 10 vatrogasnih vozila sa 40 do 50 vatrogasaca koji rade se dogašivanje požara. Prema procenama, radi se o požaru na površini 70 sa 70 metara i visine do sedam metara.

Reč je o velikoj količini glomaznog otpada, koji je veoma zapaljiv. Prošli smo polovinu toga poligona, a tokom dana ćemo sigurno završiti intervenciju. Biće samo povremenih isparavanja, rekao je za HRT zamenik šefa gradske Javne vatrogasne jedinice Tomislav Resman.

Zbog sumnje u zagađenje vazduha uzeti su uzorci za dodatne analize, ali u trenutku merenja navedeni parametri nisu prelazili maksimalno dozvoljene koncentracije. Na stalnoj stanici za merenje kaviteta vazduha Zagreb 3, od ponoći do šest sati ujutro zabeležene su povišene vrednosti parametra PM10, kao posledica taloženja izgorelog materijala. Goreo je mešani otpad, bilo je tu drveta i plastike i ko zna šta sve još. Nastalo je puno produkata, neki su mereni, a neki nisu.

U svakom slučaju, u pitanju su čestice koje izazivaju nadraživanje disajnih puteva. Gasovi koji su mereni, poput sumpor-dioksida i ugljen-monoksida, mogu prourokovati otežano snabdevanja organa kiseonikom, objasnio je toksikolog Franjo Plavšić. Naglasio je da su hronični bolesnici posebno osetljivi. Ono što je možda i opasnije od akutnog izlaganja dimu su hronične posledice, jer svi ovi nuzprodukti izgaranja moraju negde završiti, rekao je Plavši,ć ističući da, srećom, najverovatnije neće završiti u vodi za piće, jer su sve vodenice u vodoizvorištu Mala Mlaka, koje je obišao, zatvorene.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari