Prag sklonio sa trga kontroverzni spomenik sovjetskom maršalu Konjevu 1Prag Foto: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

U Pragu je danas sa Trga nterbrigade uz kratku poruku lokalnih zvaničnika „nije imao zaštitnu masku“ uklonjen kontroverzni spomenik sovjetskom maršalu Ivanu Konjevu, oslobodiocu Praga od fašističke okupacije 1945, ali za deo češke javnosti „maršala krvavih ruku“, zbog uloge u gušenju bunta protiv komunista u Mađarskoj 1956. 

„Nije imao zaštitnu masku. Pravila važe za sve. Napolje samo sa maskom ili drugim što prekriva usta i nos“, objavio je danas na društvenim mrežama predsednik opštine Praga 6 Ondžej Kolarž vest uz fotografije da opština izvršava odluku odbornika septembra prošle godine da se ukloni spomenik koji je bio česta meta vandala i polivan crvenom ili ružičastom farbom i žvrljan uvredljivim napisima.

Spomenik maršalu Konjevu biće premešten kao jedan od eksponata u budući Muzej pamćenja XX stoleća koji planiraju gradske vlasti Praga. Opština je spomenik čija vrednost je procenjena na 520.000 evra prepustila  budućem muzeju besplatno.

„Predsednik Češke oštro osuđuje uklanjanje spomenika maršala Konjeva na prevaru. Predsednik smatra da nema moralnog opravdanja za zloupotrebu stanja krize (zbog epidemije virusa korona)“, preneo je danas osudu češkog predsednika Miloša Zemana njegov portparol Jirži Ovčaček.

Na mestu spomenika maršalu Konjevu biće postavljen spomenik oslobodiocima Praga u Drugom svetskom ratu.

Spomenik maršalu Konjevu stoji u Pragu od 1980. godine kao odavanje pošte jednom od oslobodilaca Praga na čelu jedinica Crvene armije koje su napredovale krajem rata na tom delu fronta.

Zbog uloge sovjetskog maršala u krvavom gušenju bunta u Mađarskoj 1956. ili vesti da je vodio operaciju prikupljanja obaveštajnih informacija da se olakša sovjetska okupacija Čehoslovačke 1968. godine spomenik je od pada komunista 1989.  bio redovno meta vandala. Poslednji put na 51. godišnjicu agresije SSSR na Čehoslovačku 21. avgusta prošle godine kada je na spomenik neko izlio crvenu fabru a na postolje napisao: „Ne krvavom maršalu. Nećemo zaboraviti“.

Na to je reagovala, kao uvek kada vandali skrnave neke od preostalih spomenika Crvenoj armiji i njenim vođama u Češkoj, Poljskoj ili drugim nekadašnjim satelitima Sovjetskog Saveza, ruska ambasada a praške vlasti odgovorile su pretnjom da ovog puta spomenik neće očistiti.

„Varvarski čin vređa sećanje na hiljade vojnika i oficira Crvene armije koji su poginuli u borbama protiv nacističkog okupatora za oslobođenje Praga. Napadi na spomenik su takođe skrnavljenje sećanja na žrtve Holokausta jer su se upravo vojnici 1. ukrajinskog fronta i njihov komandant Konjev upisali u istoriju kao oslobodioci zloglasnih nemačkih fabrika smrti Aušvica i Terezina“, osudila je tada protestne napise na spomeniku ruska ambasada u Pragu.

Ambasada je tada optužila i lokalne vlasti da je skrnavljenje spomenika na godišnjicu okupacije izazvala činjenica da je opština 2018. godine na njega postavila ploču u kojoj objašnjava da je maršal Ivan Konjev doduše oslobađao sa svojim vojnicima Prag ali da je učestvovao u krvavoj 1956. u Mađarskoj, izgradnji Berlinskog zida i predvodio i obaveštajnu pripremu pred invaziju trupa Varšavskog pakta 1968. u Čehoslovačku.

Spomenik su očistili nepoznati aktivisti, opština je krajem avgusta prošle godineoko spomenika postavila skele i prekrila ga ciradom. Aktivisti su početkom septembra demonstrirali da se cirada ukloni a maršal oslobodilac ponovo pokaže prolaznicima, da bi na kraju opština Prag 6 odlučila da ga skloni sa trga i pošalje u muzej.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari