Predsednica Slovačke će pokušati da blokira ukidanje specijalnih tužilašava koje planira nova vlada 1Slovačka zastava Foto: shutterstock

Predsednica Slovačke Zuzana Čaputova rekla je danas da će predsedničkim vetom ili obraćenjem Ustavnom sudu pokušati da blokira plan nove populističke vlade da krivično gonjenje teških zločina vrati sa nacionalnog na regionalni.

Čaputova je rekla preko televizije da su planirane promene, prema njenom mišljenju, u suprotnosti sa načelom vladavine prava i napomenula da je Evropska komisija takođe izrazila zabrinutost zbog toga što vlada žuri sa tim merama.

Vlada premijera Roberta Fica, koji je četvrti put došao na vlast, planira da izmeni krivični zakon tako da od sredine januara prestane da postoji specijalno tužilaštvo koje se bavi teškim krivičnim delima kao što su korupcija i organizovani kriminal.

Nadležnost za gonjenje tih krivičnih dela bila bi vraćena na regionalni nivo, tj na regionalna tužilaštva koja se tim delima nisu bavila u poslednjih 20 godina.

Ficova vlada je danas usvojila nacrt izmena zakona i pretočila ga u zakonski predlog, koji sada moraju da odobre parlament i predsednica države.

Ficova koalicija ima većinu u parlamentu.

Čaputova bi mogla da uloži veto, ali bi to najverovatnije samo odložilo usvajanje zakona jer bi vladajuća koalicija u narednom glasanju mogla prostom većinom da zaobiđe njen veto.

Nejasno na koji način Čaputova misli da ospori ustavnost predloženog zakona.

Fico se vratio na vlast nakon što je njegova skandalima okaljana levičarska partija pobedila na parlamentarnim izborima u Slovačkoj 30. septembra. Pobedu je izvojevala na proruskim i antiameričkim proklamacijama.

Ficovi kritičari brinu da bi njegov povratak na premijersku funkciju mogao da ugrozi prozapadni kurs Slovačke i da tu zemlju skrene na stazu Viktora Orbana iz susedne Mađarska.

Otkako je Ficova vlada došla na vlast, neki elitni istražitelji i policijski zvaničnici koji se bave krupnim slučajevima korupcije su otpušteni ili su napustili funkcije.

Planirane promene u pravnom sistemu podrazumevaju i smanjenje kazni za neke vidove korupcije.

Pod prethodnom vladom, koja je na vlast došla 2020. godine nakon kampanje za borbu protiv korupcije, desetine visokih zvaničnika, policajaca, sudija, tužilaca, političara i poslovnih ljudi povezanih sa Ficovom strankom optuženo je i osuđeno za korupciju i druga krivična dela.

Nekoliko slučajeva iz tih vremena još nije okončano, i nije jasno šta će s njima biti po novom zakonu.

Opozicija planira da u utorak održi protestni skup u glavnom gradu Slovačke, Bratislavi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari