Protesti u Varšavi: Veliki ulog na lokalnim izborima novi test za poljsku vladu i opoziciju 1Foto: EPA-EFE/Radek Pietruszka POLAND OUT

U Poljskoj demonstracije protiv vlade Donalda Tuska ispred zgrade parlamenta u Varšavi. Povod – promene koje je nova vlada donela u državnim medijima i najnovije – zatvaranje dvojice bivših ministara osuđenih za zloupotrebu položaja.

Krajem prošle godine, bivšem predsedniku Evropskog Saveta, Donaldu Tusku počeo je još jedan premijerski mandat. Na tu funkciju vraća se posle devet godina. Prvi izazov za reizabranog premijera, inače sa najdužim stažom u Poljskoj, protesti na ulicama.“Ovo nije poljska vlada“, kaže Jaroslav Kačinski iz stranke Pravo i pravda, prenosi RTS.

Stranka Kačinskog, koja je u oktobru posle osam godina izgubila na izborima, prvobitno je negodovala zbog najavljenih promena i to u javnim medijima. Nova vlada počela je njihovu rekonstrukciju, optužujući prethodnu da je vršila potpunu kontrolu. U međuvremenu, hapšenje dvojice sada opozicionara pomerio je fokus.

„Prethodna vlast je napravila dosta rascepa u demokratskom sistemu. Sada, nova vlada pokušava da stane na kraj tim raskolima“, rekao je sociolog Andžej Ričard.

Bivši ministar unutrašnjih poslova Marijuš Kaminski već dva dana štrajkuje glađu, nakon što je policija ušla u predsedničku palatu i uhapsila njega i njegovog zamenika. Poslanik stranke Pravo i pravda osuđen je za zloupotrebu položaja.

Negirao je krivicu, i 2015. predsednik Andžej Duda ga je pomilovao, i ne samo to, dozvolio mu funkcije u vladi. Prošle godine, Vrhovni sud iznosi stav – slučaj treba ponovo da se otvori. Niži sud u decembru osudio ih je na dve godine zatvora.

„Doskorašnja vlast je pokazala da i dalje ima popriličnu podršku u državi, što nije novost, izbori nisu dobijeni glatko i sa komotnom većinom. Tako da sa te formalne strane ja razumem da Donal Tusk ima argument na svojoj strani, ali svakako sam čin tog hapšenja i konfrontacija sa predsednikom države, ukazuje na to da te konfrontacije neće prestati i da se politička polarizacija produbljuje“, kaže Radivoje Grujić, analitičar konsultantske kuće „Strateo“.

Lokalni izbori na proleće

Novi test za obe opcije lokalni izbori na proleće. U decentralizovanoj Poljskoj lokal je veliki ulog, otuda, analitičari očekuju kalkulacije svakog narednog poteza i vlasti i opozicije. Još više jer, kažu, zauzimaju pozicije i pred predsedničke, naredne godine.

„Donald Tusk je parlamentarnu kampanju bazirao na tome da on želi da restaurira i povrati institucije na način na koji se na to gleda i prihvata u Briselu na nivou EU. Dakle, vladavina prava, pravosudni sistem, javni servisi, način na koji funkcioniše. On je takođe u svojoj kampanji jasno sugerisao biračkom telu da je on, imajući u vidu da je imao visoku pozicioniranu funkciju u Briselu, čovek koji zna kako sistem funkcioniše iznutri i da njega poznaju u Briselu“, navodi Grujić.

Poljska je bila jedna od prvih i najvećih promotera i saveznika pomoći Ukrajini. Tuskova Građanska platforma žestoko je pledira, ali i prethodna vlast pred izbore, na bezuslovnu podrška Kijevu u borbi za nezavisnost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari