Prva 3D štampana raketa trebalo da bude lansirana juče: Lansiranje odloženo 1foto: Shutterstock/T. Schneider

Svemirska kompanija iz Kalifornije, startup pod nazivom Relativiti Spejs, otkazala je u sredu planirano lansiranje svoje 3D štampane rakete Teran 1 sa Floride zbog problema sa temperaturom goriva, odlažući ključni test nove strategije kompanije koja ima za cilj smanjenje troškova proizvodnje. 35 metara visoka raketa Teran 1, od koje je 85 odsto napravljeno uz pomoć 3D štampača, trebalo je da poleti sa lansirne rampe u američkoj svemirskoj bazi u Kejp Kanaveralu u sredu popodne.

Ali preniska toplota rakete tokom trosatnog perioda lansiranja je na kraju primorala kompaniju da odloži lansiranje, objavila je kompanija na Tviteru, dodajući da je sledeći pokušaj lansiranja zakazan za subotu između 13 i 16 časova po lokalnom vremenu.

Relativiti je jedan od američkih raketnih „startapa“ koji se takmiče jedni s drugima u nastojanju da zadovolje rastuću potražnju za jeftinim uslugama lansiranja.

Raketa je u stanju da prebaci do 1.250 kg tereta u Zemljinu orbitu

On planira da smanji troškove korišćenjem džinovskih robotskih 3D štampača, koji bi trebalo da omoguće jednostavniju proizvodnju raketa za lansiranje u orbitu. Kompanija je preskočila ranije planirane testove i odlučila da lansira raketu direktno u orbitu.

Teran 1 je sposoban da ponese do 1.250 kilograma tereta u Zemljinu orbitu, a kompanija naplaćuje 12 miliona dolara po letu. Poređenja radi, raketa Falcon 9 kompanije Spejs Iks može da podigne više od 22.000 kilograma u svemir, što košta oko 67 miliona dolara po letu. Kompanija je planirala da Teran 1 ne nosi teret tokom probnog leta.

Dizajni objekta su skenirani sa digitalnih nacrta

„Lansiranje za koje se pripremamo je prilika da demonstriramo gomilu stvari odjednom“, rekao je Džoš Brost, potpredsednik Relativiteta za prihode, za Rojters uoči planiranog pokušaja lansiranja.

Proces 3D štampanja, koji se široko koristi u različitim industrijama, uključuje mašine koje autonomno „štampaju“ uzastopne slojeve mekih, tečnih ili praškastih materijala, koji se brzo stvrdnjavaju ili spajaju u čvrste trodimenzionalne objekte.

Dizajni objekata su skenirani sa digitalnih nacrta. Korišćenje 3D štampača, rekao je Brost, omogućava Relativnosti da ubrza veći deo proizvodnog procesa i lakše izvrši izmene kako bi se poboljšao dizajn rakete ako je potrebno nakon poletanja, eliminišući potrebu za složenim lancem snabdevanja koji bi inače usporio ceo proces poboljšavanja na raketi, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari