Rajaner otkazao 250 letova 1Foto EPA-EFE ARMANDO BABANI

Desetine hiljada putnika pogođene su štrajkom zaposlenih u aviokompaniji Rajaner, zbog kojeg je juče otkazano oko 250 letova. Sindikat tvrdi da je jučerašnji dan bio dan najveće akcije koja je do sada preduzeta zbog pritužbi radnika ove kompanije u brojnim zemljama.

Rajaner je saopštio da su štrajkovi uticali na 35.000 putnika, ali da će oko 90 odsto letova saobraćati normalno. Dvadesetak letova iz najvećeg evropskog čvorišta Rajanera, londonskog aerodroma Stansted, je otkazano, većinom ka Nemačkoj i iz nje. Osam linija iz Mančestera – u i iz Barselone, Berlina, Faroa u Portugaliji i Malage – ne funkcioniše, kao i letovi od Birmingema do španskog ostrva Lanzarote i od britanskog aerodroma Ist Midlend do Malage.

Rajaner je saopštio da radnici štrajkuju u šest od 37 gradova u kojima kompanija ima sedišta i da većina od 400.000 putnika neće osetiti posledice. Aviokompanija je štrajk nazvala „neopravdanim postupkom koji je za žaljenje“ i izvinila se mušterijama. Obustavu rada u mnoštvu zemalja planirali su još početkom ove sedmice piloti i kabinsko osoblje Rajanera. U četvrtak, podsticaj na štrajk je stigao od nemačkih pilota, koji su najavili da će se pridružiti štrajkačima iz Holandije i Belgije. Kabinsko osoblje u Belgiji, Nemačkoj, Italiji, Holandiji, Portugaliji i Španiji je takođe obustavilo rad.

Sindikati zahtevaju da radnicima budu obezbeđeni ugovori u zemljama u kojima žive, umesto po irskom zakonu, kao što je sada slučaj, a što, kako tvrde, ima negativan uticaj na zaposlene i utiče na mogućnost da dobiju pogodnosti koje pruža socijalna služba. Izvršni direktor Majkl O’Liri kaže da je kompanija sindikatima poslala pismenu ponudu da se svim zaposlenima obezbede lokalni ugovori, zbog čega je štrajk „nepotreban“. Međutim, sindikat holandskih pilota tvrdi da su njegovim članovima lokalni ugovori ponuđeni samo usmeno, a da su odbijeni kada su zatražili ugovore napismeno. Jost Van Desburg iz ovog sindikata rekao je da njegovi članovi žele i penzije u skladu sa holandskim standardima, kao i bolje uslove za plate tokom bolovanja. Nemački piloti su najavili da ne isključuju mogućnost da će biti još štrajkova.

Evropska komisija je saopštila da bi zaposleni u Rajaneru trebalo da imaju ugovore u zemljama u kojima žive, a ne u Irskoj, gde su registrovani avioni kompanije. Komesar E“ za socijalna pitanja Marijane Tisen rekla je O’Liriju na sastanku u Briselu da se pravila EU o zapošljavanju avionskih posada zasnivaju na tome odakle zaposleni otputuju ujutro i gde se uveče vrate, a ne na tome gde su avioni registrovani. „Poštovanje zakona EU nije nešto o čemu bi radnici trebalo da pregovaraju, niti može da bude drugačije od zemlje do zemlje. Jedinstveno tržište nije džungla – ono ima jasna pravila o pravednoj mobilnosti radne snage i zaštiti radnika. Nije u pitanju neka akademska debata, već se radi o konkretnim pravima radnika“, naglasila je Tisen.

U avgustu, piloti Rajanera širom Evrope su održali koordiniran 24-časovni štrajk zahtevajući bolje plate i uslove rada, zbog čega su desetine hiljada putnika zapale u saobraćajni haos na vrhuncu letnje sezone godišnjih odmora. U julu je zbog štrajka pilotskog i kabinskog osoblja otkazano 600 letova u Belgiji, Irskoj, Italiji, Portugaliji i Španiji, što je uticalo na 100.000 putnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari