Banjalučko tužilaštvo formiralo predmet u slučaju "Gde je Sara?" 1Foto: RTRS

Okružno javno tužilaštvo (OJT) Banjaluka formiralo je predmet u slučaju nestanka i navodne smrti bebe Sare, novorođenčeta Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina, za koju su 2018. godine, tri dana nakon što je rođena, iz Univerzitetsko-kliničkog centra Republike Srpske saopštili da je preminula.

DNK analizom ostataka koji su sahranjeni pod Sarinim imenom utvrđeno je da ostaci ne pripadaju bebi Sari.

„Povodom informacija objavljenih 1. aprila 2024. godine u dokumentarnom filmu ‘Gde je Sara?’ na portalu Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) ovo Tužilaštvo je formiralo predmet po službenoj dužnosti u vezi sa radnjama obavljenim posle smrti novorođenčeta Aleksandre Blagojević i Miloša Kuprešanina i novorođenčeta Nataše Stijak, radi provere iznesenih navoda, prikupljanja svih potrebnih informacija i obaveštenja i utvrđivanja svih okolnosti“, saopštili su iz OJT Banjaluka za regionalnu N1 televiziju.

Dodali su da je OJT u oktobru 2021. godine donelo naredbu o nesprovođenju istrage protiv Univezitetko-kliničkog centra Republike Srpske (UKC RS), kojeg je majka babe Sare podnela 2018. godine zbog krivičnog dela „nepružanje lekarske pomoći“, te da je takvu odluku OJT potvrdio i Glavni republički tužilac.

Pravni zastupnik porodice bebe Sare, Dragan Tolimir ;najavio je da će podneti krivičnu prijavu protiv NN osoba zbog katastrofalnih propusta načinjenih u slučaju „Gde je Sara“.

„U toj krivičnoj prijavi navešću da su to osobe koje su popunjavale dokumentaciju i osobe koje su navodno sahranile bebu“, rekao je Tolimir za banjalučki portal Srpska.info.

Prema njegovim rečima, moguća su dva rešenja – ili je u pitanju profesionalna greška, da se ne bi utvrdio uzrok smrti novorođenčeta, ili dete nije umrlo, već je prodato.

Ako institucije i sistem nemaju jasan i precizan odgovor, dodao je, on ima pravo da misli šta hoće, ističući da je godinama trajala borba za ekshumaciju kako bi se utvrdila lokacija gde je mala Sara uopšte sahranjena.

„Kada smo dobili dozvolu, utvrdili smo da beba, ne samo da nije sahranjena na mestu na kojem su rekli da jeste, ali ni na mestu pored. Osim toga, mi sada imamo dodatne nerasvetljene slučajeve, jer se ne zna ko je uopšte sahranjen na mestu gde je trebalo da bude sahranjena mala Sara“, kazao je Tolimir.

Istakao je da posebno boli nakaradno objašnjenje da se u ovom slučaju radilo o medicinskom otpadu.

„To nije bila mrtvorođena beba, ona nije neka rukavica koju bacate, a Sarini roditelji imaju svako pravo da znaju gde im je dete. U konkretnom slučaju radi se o potpunom odsustvu empatije i bahatoj drskosti“, naveo je Tolimir.

Istakao je da se posle otkrivanja slučaja „Gde je Sara“ javlja sve više porodica koje su imale sličnu sudbinu.

CIN je objavio priču o bebi Sari, koja je rođena živa, da bi dva dana kasnije roditeljima bilo saopšteno da je preminula.

Beba je zatim navodno sahranjena na mestu na kojem posle ekshumacije i DNK analize nisu pronađeni njeni ostaci.

Roditeljima nije objašnjeno šta se dogodilo sa njihovom ćerkom, a njihova borba godinama nailazi na zatvorena vrata institucija što izaziva jako veliku sumnju.

Iz UKC RS su naveli da oni nisu odgovorni za organizovanje ukopa, sahranjivanje i ekshumacije posmrtnih ostataka.

Naveli su da je „nezahvalno komentarisati sve to, uvažavajući veoma tešku i tužnu situaciju u kojoj se nalaze roditelji“.

Ocenili su da je film „napravljen tendeciozno, imajući za cilj potpunu diskreditaciju zdravstvenog sistema Republike Srpske i stvaranje prostora za špekulacije“.

„Mnoge veoma važne činjenice su izostavljene u samom filmu. Potrebno je da nadležene institucije utvrde činjenice, te na osnovu toga da se donese ispravna odluka i formira mišljenje, jer javni prostor nije, niti može biti ni sud ni sudnica“, naveli su iz UKC RS za banjalučke „Nezavisne novine“.

Dodali su da su u ovom slučaju „ispoštovani svi medicinski protokoli“.

„Sa sigurnošću možemo da kažemo da su ispoštovani svi medicinski protokoli u lečenju trudnice i novorođenčeta i zakonska regulativa na osnovu koje je urađena obdukcija, za što postoji medicinska dokumentacija koja je na raspolaganju nadležnim institucijama“, naglasili su.

Za dalju odgovornost pozvali su se na Gradsko groblje Banjaluka, navodeći da u arhivi UKC RS „postoji potvrda o preuzimanju pokojnika od strane Gradskog groblja Banjaluka“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari