"BiH je utočište radikalnih islamista": Šta sve piše u pismu predstavnika SNSD u parlamentu BiH američkom Kongresu? 1Foto: EPA-EFE/ MICHAEL REYNOLDS

Predstavnici Republike Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji dolaze iz vladajućih stranaka u RS, uputili su pismo američkom Senatu i Kongresu u kome su naveli da je Bosna i Hercegovina već dugo utočište radikalnih islamista i da nacionalističke politike najvećih bošnjačkih stranaka potvrđuju nameru da BiH vladaju bez Srba i Hrvata.

U pismu su naveli da u Federaciji BiH „postoje sela u kojima stanovnici sprovode šerijatski zakon, kao i da su delovi BiH naseljeni Bošnjacima i dalje dom brojnim spavačkim ćelijama Al Kaide i ISIL, koje bi potencijalno mogle biti aktivirane ako i kada stigne naređenje“.

Navodi se da zapadne države treba da deluju u skladu sa svojim bezbednosnim interesima i poštuju međunarodno pravo tako što će podržati zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika (OHR) i poštovati decentralizovanu ustavnu strukturu BiH.

Pismo iste sadržine upućeno je i poslanicima u Evropskom parlamentu.

U pismu su ocenili da je najveća bošnjačka politička stranka (SDA) „izrazito islamističke orijentacije“, podsećajući da je njen osnivač Alija Izetbegović 1990. godine napisao da „islamski pokret treba i može prići preuzimanju vlasti čim je moralno i brojno toliko snažan da može ne samo srušiti postojeću neislamsku, nego i izgraditi novu islamsku vlast“.

Podsetili su i na izjavu francuskog ministra unutrašnjih poslova Žeralda Darmanena iz maja ove godine da je primarni rizik za Evropu i Francusku „sunitski islamistički terorizam“, kao i na izveštaje italijanskih obaveštajnih službi iz oktobra da u BiH „deluje do dvadeset islamističkih terorističkih grupa“.

„Iako se čini da je bezbednosna situacija stabilna u delovima BiH koji su naseljeni Hrvatima i Srbima, nažalost, većina sarajevskih političkih institucija i medijskih kuća nije spremna da se suoči sa ovim problemom, već radije povlađuje latentnim antisemitskim strujama u bošnjačkom društvu“, istaknuto je u pismu.

Dalje su ocenili da će se u kontekstu rata „između Hamasa i Izraela pogoršati i ovaj raskol u društvu BiH i doneti novi sloj diplomatskih i bezbednosnih problema u zemlja“.

„U svetlu ovih činjenica, neobjašnjivo je da OHR, uz podršku mnogih zapadnih država, pokušava da centralizuje BiH, koncentrišući na taj način svu vlast u rukama Bošnjaka i jačajući islamistički vrh u Evropi“, naglašeno je u pismu.

Potpisnici pisma smatraju da umesto toga ;zapadne države treba da deluju u skladu sa svojim bezbednosnim interesima i poštuju međunarodno pravo tako što će podržati zatvaranje OHR i poštovati decentralizovanu ustavnu strukturu BiH.

U pismu su međunarodni visoki predstavnici optuženi da godinama, nametanjem zakona, rade na na rušenju Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH, odnosno na centralizaciji BiH, dodavši da za to imaju podršku i određenih stranih diplomata, koji se tako mešaju u unutrašnja pitanja BiH.

Navodeći da RS podržava nastojanje BiH da postane članica EU, u pismu je istaknuto da je za to neophodno zatvarnje OHR, ocenivši da „prisustvo stranca, koji tvrdi da ima diktatorska ovlašćenja u BiH, ozbiljno podriva evropske integracije“.

Druga reforma, koja je očigledno potrebna da bi BiH krenula napred na putu ka članstvu u EU, jeste da se iz Ustavnog suda BiH izbace sudije stranci.

EU je, ističe se, s pravom navela da je zamena stranih sudija jedan od 14 ključnih prioriteta za evropske integracije BiH i ova reforma mora biti završena bez ikakvog odlaganja.

U pismu su iznete i veoma oštre kritike na delovanje visokih predstavnika u BiH, uz naglašavanje da poslednji visoki predstavnik Kristijan Šmit nema legitimitet, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savetu bezbednosti UN.

„Šmit je bezobzirno nametnuo veštačke zakone, uključujući i novi represivni ’zakon’, kojim je uveo krivične kazne za one koji ne sprovode njegove nezakonite odluke. Naime, uveren da je njegova reč zakon, Šmit je nametnuo BiH krivični zakon kojim se utvrđuju petogodišnje zatvorske kazne za nesprovođenje odluka visokog predstavnika“, stoji u pismu.

„Odgovarajući na Šmitovo bezakonje i želeći da sačuva vladavinu prava, Narodna skupština RS je u junu usvojila zakon kojim se prekida objavljivanje nezakonitih odluka OHR u Službenom glasniku RS“, naglašeno je u pismu.

Nakon što je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik „učinio Ustavom propisan proceduralni korak kojim se proglašava zakon usvojen na Narodnoj skupštini“, Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu protiv njega „na osnovu Šmitovog novog lažnog zakona“.

„Ukratko, funkcionere RS po fiktivnom zakonu goni neustavno tužilaštvo, pred neustavnim sudom, sa ciljem da se izvrši tiranska, antidemokratska, nezakonita odluka stranca protiv legalno izabranih i imenovanih zvaničnika koji su jednostavno izvršili formalne procedure koje su po zakonu bili dužni da izvrše“, navedeno je u pismu.

Njegovi potpisnici smatraju da su „optužnice neprihvatljiv napad na suverenitet i demokratski ustavni poredak BiH i odbacivanje vladavine prava u korist vladavine jednog čoveka kog podržava strana politička i vojna sila“.

Pismo su potpisali prvi zamenik predsedavajućeg Predstavničkom doma Parlamentarne skupštine BiH (PDPS) Nebojša Radmanović (SNSD), drugi zamenik predsedavajućeg Doma naroda Nikola Špirić (SNSD), predsedavajuća Kluba poslanika SNSD-a u PDPS Sanja Vulić, predsedavajući Kluba – srpski klub Čedomir Јovanović u PDPS i predsedavajući Kluba srpskog naroda u Domu naroda BiH Sredoja Nović (SNSD).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari