CHO: Vlada Crne Gore bez odgovora u vezi tzv. “temeljnog”ugovora 1foto wikipedia Koroner

Crnogorski helsinški odbor za ljudska prava (CHO) obratio se Vladi Crne Gore pre dve sedmice “otvorenim pismom”, povodom više puta promovisanog i najavljivanog potpisivanja ugovora – koji visoki zvaničnici Vlade nazivaju “temeljni” – sa SPC.

Kako je saopšteno iz CHO, do danas nisu dobili odgovor, odnosno, kako su rekli u toj organizaciji, crnogorska javnost – ni stručna, ni laička – nisu u posedu niti jedne od relevantnih informacija koje se tiču tog ugovora sa SPC u Crnoj Gori, prenosi Pobjeda.

CHO takav odnos i ponašanje Vlade Crne Gore ocenjuje nedopustivim.

U obraćanju Vladi su apostrofirali pet grupa problema koji postoje u vezi najavljene namjere Vlade Crne Gore.

– Ukratko: Prvo, da li je u pripreme za potpisivanje ugovora uvrštena Crnogorska pravoslavna Crkva?

Drugo, problematizovali smo pogrešno korištenje termina “temeljni” ugovor, jer je jasno da tu ne može biti reči o takvoj vrsti ugovora, koji bi bio iznad Zakona.

Treće, pozvali smo Vladu da konsultuje tzv. uporednu praksu, tj. da izvrši uvid na koji je način Crkva Srbije (Srpska pravoslavna crkva) regulisala svoje odnose u nekim drugim državama. Četvrto, podsetili smo Vladu da je jedino održivo, korektno i pravedno rešenje da se sa CPC i sa SPC potpišu dva istovjetna ugovora, odnosno sporazuma.

Na kraju, peto, upozorili smo Vladu da bi favorizovanje Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, na način koji ukazuje na to da se Crna Gora kao država ne priznaje kao samostalna i nezavisna, već kao deo teritorije i jurisdikcije crkve druge države imalo krajnje negativne i štetne posledice i da bi jasno delegitimizovalo postojanje vlade koja to dopušta i učinilo tu vladu neodrživom, sa jasnim političkim i krivično-pravnim posledicama, naveli su u CHO.

Pošto još uvek nema naznake da će crnogorska javnost saznati što se i kako sprema povodom tzv. “temeljnog” ugovora, CHO će, kako je već najavljeno, zajedno sa dnevnim listom Pobjeda, a kao svoj doprinos neophodnom javnom dijalogu o ovoj važnoj temi, koja, u jednoj od svojih dimenzija, zadire i u oblast ljudskih prava, 22. juna organizovati jednodnevnu konferenciju na temu “Temeljni ugovor ili ugovor bez temelja”.

Na tu konferenciju, sa dve panel-diskusije, biće pozvani, pored predstavnika CPC i SPC u Crnoj Gori, i istaknuti stručnjaci za pitanja iz ove oblasti, predstavnici nevladinog sektora, kao i Ombudsman i ministar za ljudska i manjinska prava u Vladi Crne Gore.

„CHO ostaje čvrsto opredeljen da svojim delovanjem doprinese boljem razumevanju problema i situacija koji se tiču odnosa Vlade prema verskim zajednicama u Crnoj Gori, kao i prema Ustavom i zakonima garantovana ljudska prava u našoj zemlji“, poručuju u toj organizaciji.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari