Danas obeležavanje “dana RS” kojeg je Ustavni sud proglasio neustavnim 1foto FoNet/RT RS

Danas se u Banjaluci i drugim gradovima Republike Srpske obeležava 9. januar kao „dan Republike Srpske“ kojeg je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim.

Centralna proslava povodom Dana Republike Srpske biće u Banjaluci, kada će, kako je najavljeno, najzaslužnijim institucijama i pojedincima biti dodeljena odlikovanja, svečanim defileom, te koncertima, predstavama i drugim sadržajima.

Tužilaštvu BiH pre nekoliko dana podnesena je još jedna krivična prijava zbog obeležavanja neustavnog “dana RS”. Nakon što je dobio zvaničnu pozivnicu za proslavu, Ramiz Salkić, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srpske podneo je prijavu protiv Milorada Dodika.

Ovo nije jedina prijava. Devetog januara prošle godine predstavnici nekoliko boračkih i civilnih udruženja podneli su krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika, ali i Željke Cvijanović, Radovana Viškovića, entiteta RS, grada Banjaluke, grada Istočno Sarajevo.

Petrigu: Najekstremniji slučaj negiranja genocida

Kao i prethodnih godina, brojne su reakcije međunarodnih organizacija, udruženja žrtava, stranaka i akademske zajednice, koji su najoštrije osudili obeležavanja ovog datuma za koji je državni Ustavni sud odlučio da je neustavan.

“Proslava 9. januara kao “dana Republike Srpske” jasan je i direktan propust u sprovođenja konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, kao i odluka visokog predstavnika od 1. jula 2023. godine”, rekao je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Šmit.

Šmit je upozorio da nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH predstavlja krivično delo prema Krivičnom zakonu BiH.

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini ističe da službeno pokroviteljstvo i podrška Vlade Republike Srpske obeležavanju takozvanog „Dana Republike Srpske“ 9. januara nije samo diskriminatorno, nego je Odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine od 26. novembra 2015. godine jasno utvrđeno kao neustavno, jer direktno krši ustave i Bosne i Hercegovine i same Republike Srpske.

Između ostalih, i profesor filozofije i studija holokausta i genocida na Državnom univerzitetu Southern Connecticut i član Upravnog odbora Programa studija genocida na Univerzitetu Yale dr. Dejvid Petrigu juče je poručio je da visoki predstavnik za BiH i međunarodna zajednica moraju biti svesni da je proglašenje 9. januara tzv. “danom RS“ možda najekstremniji slučaj negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca u RS, a i jedno i drugo predstavljaju kršenje Krivičnog zakona BiH, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari