Devastirana pravoslavna crkva u Mostaru 1Foto: Screenshot/Youtube/Index.hr

Glavna pravoslavna bogomolja u Mostaru i jedan od simbola grada, Saborna crkva Svete Trojice, koja se obnavlja nakon što je minirana u ratu 90-ih, devastirana je u noći s utorka na sredu, a predstavnici svih verskih zajednica i tri naroda u tome gradu jedinstveni su u osudi toga vandalskog čina.

Nepoznate osobe su u noći na sredu izvukle sve strujne kablove i osigurače, zbog čega je crkva Svete Trojice sinoć ostala u mraku.

Ovo je deseti incident ove godine na zgradi crkve, svedoči pravoslavni sveštenik Duško Kojić. On je izrazio bojazan za sopstvenu bezbednost, kao i za bezbednost srpske zajednice.

Ove godine je opljačkana i njegova porodična kuća, piše Index.hr.

Za počiniocima se traga

Policija je izvršila uviđaj i tragala za počiniocima. Na takvu akciju pozvali su mnogi zvaničnici, predstavnici Katoličke crkve, Islamske zajednice, ali i predstavnici vlasti, koji su izrazili solidarnost sa pravoslavnom crkvom i srpskom zajednicom.

„U ime Grada Mostara i svoje lično ime, najoštrije osuđujem vandalski i nehuman čin devastacije Saborne crkve Svete Trojice u Mostaru, koja je jedan od simbola našeg grada“, napisao je gradonačelnik Mario Kordić. njegov Fejsbuk profil. On je najavio postavljanje video-nadzora kako se ovakvi incidenti ne bi ponovili.

Visoki međunarodni predstavnik Kristijan Šmit osudio je skrnavljenje pravoslavne bogomolje.

Jedan od zaštićenih spomenika BiH

„Svaki građanin se mora osjećati sigurno u svakom peču ove zemlje. Institucije za provođenje zakona treba da osiguraju zaštićeno i sigurno okruženje,“ rekao je visoki predstavnik Šmit. On je pozvao vlasti da rasvetle druge napade na crkvene objekte koji su se dogodili ove godine.

Muslimanski vjerski funkcioner Dino Maksumić okarakterisao je devastaciju i pljačku Saborne crkve u Mostaru kao necivilizovan čin.

Saborna crkva u Mostaru jedan je od zaštićenih spomenika Bosne i Hercegovine. Bio je glavni saborni hram Zahumsko-hercegovačke i primorske eparhije Srpske pravoslavne crkve od 1873. do 1992. godine, kada je miniran na početku rata. Renoviran je proteklih deset godina uz podršku Vlade i brojnih donatora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari