Hrvatski novinar Domagoj Margetić, koji štrajkuje glađu, za Danas: "Vulin, lice sa međunarodnih narko lista, mi je zabranio ulazak u Srbiju" 1foto: X/Domagoj Margetic

Jutros su me samo malo pomaknuli sa tog glavnog ulaza. Policija Hrvatske. Valjda je ambasadorka tražila. Dva metra sam pomaknut u stranu“, kaže za Danas Domagoj Margetić, istraživački novinar iz Hrvatske, koji od ponedeljka štrajkuje glađu ispred srpske ambasade u Zagrebu, jer mu je ulazak u Srbiju zabranjen.

Kako je rekao u razgovoru za Danas, od štrajka glađu ne zna šta da očekuje. Kaže da nije optimista.

„Na neki način ako vam je netko na vratima tri dana, a taj netko nije krminalac nego je novinar, pisac, nekako je red i najobičnija pristojnost da priđete ili pozovete tog čoveka na razgovor, pa sve i da ne želite i ne možete ispuniti zahteve, ali bar da razgovarate. U krajnjem slučaju, ja sam ispred diplomatksog predstavništva. Zadaća diplomatije je da razgovara, ne da ignorira. Ovdje još niko iz ambasade nije došao i rekao „dođi Domagoj da razgovaramo, zašto ste vi ovdje.. šta je problem“. U krajnjem slučaju, po onom papiru koji sam ja dobio na graničnom prelazu, za moju eventualnu žalbu je nadležna upravo ambasada. Na pravoj adresi sam“, kaže Margetić.

On dodaje da ne želi da podnese žalbu na to što mu je zabranjen ulazak u Srbije.

„Trebao bih platiti 250 evra, jer mi je lice sa međunarodnih narko lista crnih, izvjesni Aleksadar Vulin, zabranio ulazak u Srbiju. Ja ne želim podnositi za takve likove nikakve žalbe. Neprihvatljivo mi je to moralno, etički, ljudski“, kaže Margetić.

On smatra da je postupak Vulina i BIA da mu zabrane ulazak u Srbiju nezakonit.

Dodaje da ne postoji nijedan osnov propisan zakonom koji bi se mogao primeniti na njega.

Kako kaže, granični policajci kod Loznice koji su mu morali zabraniti ulazak i sami su bili revoltirani.

„Ljudi su mi se sto puta izvinili u trenutku kad su me morali vratit. Oni su dva puta pokušavali zvat Beograd. Granični policajac mi je pred svjedocima rekao „gospodine Margetiću, ja sam vas morao zaustaviti jer mi u terminalu piše citiram: BIA, zabraniti ulazak“. Šef smjene je dva puta zvao Beograd jer su smatrali da ne postoji ni jedan razlog da se mene ne pusti“, priseća se Margetić, dodajući da su rekli kako prvi put vide takvu zabranu.

Margetić kaže da će se tokom štrajka glađu obratiti i drugim ambasadama u Hrvatskoj, kao i Evropskoj komisiji i parlamentu.

„Zabraniti ulazak istraživačkom novinaru znači da direktno gazite novinarske slobode. Obzirom da je to tako, ja ću nastojat štrajkom glađu dobiti u Evropi da se sa onima koji na ovakav način gaze novinarske slobode ne razgovara dok ne prestanu to radit“, ističe naš sagovornik.

Hrvatski novinar ističe da mu se ovo nikada ranije nije dogodilo.

„Bio sam suradnik Verice Barać. Sa njom sam istraživao ilegalne privatizacije poljoprivrednih zemljišta u Vojvodini. Vratili smo seljacima u Vojvodini preko 15 tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta. Ja sam jedini novinar koji je pisao o ratnim zločinima protiv srpskih civila u Sisku. Svedočio sam i u Beogradu i u Zagrebu o tome. Na temelju mog istraživanja je uhapšen general Đuro Bradar sa suradnicima. On je umro u zatvoru umro pre presude, a drugi su pravomoćno presuđeni i osuđeni za zločine protiv srpskih civila u Sisku“, ističe Margetić.

Sagovornik Danasa podseća da su ga u maju i junu agenti BIA tri puta uhapsili na prelazu Batrovci.

„To su bili prilično neugodni, šestosatni razgovori, saslušanja, ispitivanja – otkud mi dokumenti, ko mi daje dokumente. Najviše ih je zanimalo otkud meni informacije i podaci o vezama Vulina sa narko miljeom. Jasno mi je bilo odakle puše vetar. Ja sam im detaljno objasnio, dao im podatke o hrvatskim narko-trafikantima koji dolaze u Beograd imenom i prezimenom. Primjerice, jedan je Zoran Kasap iz Zadra. Kad dolazi, kojim autom, gde se s kim sastaje od visokih funkcionera, otkud ta veza od prije…“, priča Margetić.

Apsurnost, kaže, jeste da Kasapu nije zabranjen ulazak u Srbiju, kao kriminalcu, ali jeste njemu kao novinaru.

„Siguran sam da je ovo direktni pritisak da ja ne bih pisao. BIA kad me je poslednji put zaustavila, dvojica su me pitali da li namjeravam i dalje pisati i istraživati. Ako sam po ičemu poznat to je da nikad nisam šuteo. Ne pravim dilove. Ako imam priču sa njom idem u javnost. Dok sam novinar neću šuteti“, zaključuje zagrebački novinar Margetić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari