Foto: EPA-EFE / SALVATORE DI NOLFIHrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine (HDZ BiH) saopštila je danas, povodom odluke Kristijana Šmita da napusti poziciju visokog međunarodnog predstavnika u BiH, da je neophodna transformacija Kancelarije visokog predstavnika (OHR) i njeno izmeštanje iz BiH.
U saopštenju za javnost dostavljenom medijima naveli su da BiH mora ostvariti punu nezavisnost.
„Uvažavajući ulogu međunarodnih partnera u podršci stabilnosti i razvoju BiH u njenom postkonfliktnom i demokratskom razdoblju, HDZ BiH ističe da je potrebno hitno provođenje reformskih koraka na putu prema ispunjenju unutarašnjih i spoljnopolitičkih prioriteta, kao i ostvarenja potpune nezavisnosti BiH posle više od tri decenije aktivnog delovanja međunarodnih faktora“, istakli su iz HDZ BiH.
Dodali su da članstvo BiH u Evropskoj uniji (EU) nije kompatibilno s aktivnom međunarodnom ulogom kakva još postoji u BiH, ističući da ukazuju na potrebnu transformaciju OHR-a i njegovo izmeštanje iz BiH.
„Domaći i legitimno izabrani zvaničnici, koji su dobili poverenje stanovnika u demokratskim izbornim procesima, moraju konačno preuzeti potpunu odgovornost za BiH, za svoju domovinu“, piše u saopštenju.
HDZ BiH je ocenila da se potrebni iskoraci mogu postići samo „sistemskim i konstruktivnim unutrašnjim dijalogom političkih aktera, međusobnim poverenjem i uvažavanjem, kao i poštovanjem ustavnog uređenja BiH, uz jednakopravnost svih konstitutivnih naroda“.
Zaključili su da BiH „mora samostalno i suvereno donositi odluke da bi postala stabilna i bezbedna zemlja, perspektivne budućnosti, u kojoj će međunarodni faktori pružati svoju pomoć, ali u kojoj više neće postojati institucije koje bi bile nad institucijama vlasti BiH“.
Iz OHR-a je danas saopšteno da je Kristijan Šmit doneo odluku da napušta BiH, ali da će nastaviti da obavlja tu dužnost do imenovanja svog naslednika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


